Pátek

14. června 2024

Nyní

14°

Zítra

17°

Svátek má

Hledá se mistrovské dílo, žetony o něm rozhodnou návštěvníci výstavy

16. 10. 2023

page.Name
Hned tři výstavy najednou naservírovala Galerie moderního umění Hradec Králové příznivcům výtvarného kumštu. Tou první je videoinstalace Adély Babanové nazvaná Promluvme si o Evě, kterou lze vidět v černé kostce. V další expozici Pravda se v bílé kostce její autor Ivan Vosecký zaměřil na práci s textem a reakcí na něj. Patrně nejvděčnější a divácky atraktivní je největší výstava z tohoto tria, která se jmenuje Hledá se mistrovské dílo.

Její kurátor a historik umění Tomáš Kolich pro tuto příležitost vybral ze sbírek hradecké galerie, která letos slaví 70 let své existence, 214 obrazů pocházejících z období od konce 18. století až po současnost. A je to skutečně velká podívaná. Autory žánrově velmi pestrých děl souvisejících s dobou, v níž vznikla, jsou velmi známí, méně věhlasní, polozapomenutí, regionální či dokonce anonymní umělci. Mezi ty proslulé patří zcela jistě Alfons Mucha, Josef Čapek, Mikuláš Medek, Josef Istler, Kamil Lhoták či Zdeněk Sýkora.

Smyslem je dát divákovi příležitost rozhodnout z jeho pohledu o nejlepším obrazu výstavy. K tomuto účelu slouží hlasovací žetony, které si lze vyzvednout při vstupu do výstavního prostoru. Obrazy s uvedením jmen jednotlivých autorů jsou očíslovány a pod nimi jsou jakési boxy s totožnými čísly, do nichž může návštěvník vhodit žeton určující, že právě tento obraz by chtěl mít doma, a druhý žeton značí, který obraz by se měl stát součástí stálé expozice.

„Cílem je porovnat kánon českých, respektive československých dějin umění s vkusem soudobého publika. Návštěvníkovi předkládáme bohaté spektrum umělecké a technické kvality, které mnohem věrněji odráží realitu lidské tvořivosti i sbírkových fondů,“ vysvětlil kurátor, který vycházel z poznatků tak zvané recepční teorie, kdy se ptá návštěvníka na jejich estetické preference. Pozornost se zaměřuje pouze na obrazy, protože jsou vhodným uměleckým médiem k ověření postulátů recepční teorie.

„Ve snaze vystavit co nejvíce děl z depozitářů královéhradecké galerie byl zvolen způsob instalace typický pro historické šlechtické sbírky a salony umění, tedy maximální využití ploch stěn,“ uvedl Kolich. Samotná expozice rozdělená do dvou prostor, s které doslova přechází zrak, byla už pro účastníky vernisáže mimořádně přitažlivá a atraktivní. Diváci svírající v dlaních žetony přecházeli sem a tam, obrazy si podrobně prohlíželi, nechali na sebe působit a poté se o své dojmy dělili s ostatními.

„Považuji to za skvělý nápad. Nejenže máme příležitost vidět spoustu děl této hradecké výstavní instituce, ale zároveň je to tak intenzivní zážitek, který si určitě ponesu celou cestu domů. Těch obrazů, které bych tam chtěl mít, je samozřejmě více a je pro mě těžké vybrat pouze jeden. Pokud tak učiním, bude to něco současného, ​​moderního a svým způsobem avantgardního,“ řekl Salonkám návštěvník Jiří Matoušek z Hradce Králové. Výstava potrvá do 26. května příštího roku, kdy bude vyhlášeno mistrovské dílo. Komentovaná prohlídka s kurátorem Tomášem Kolichem se uskuteční v sobotu 4. listopadu v 15 hodin.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Hynek Šnajdar