Pátek

14. června 2024

Nyní

13°

Zítra

15°

Svátek má

Drak slaví 65 let, převléká se do růžového a slibuje divákům spoustu novinek

27. 8. 2023

page.Name
Léto se schyluje ke konci, ale sezona královéhradeckého Divadla Drak naopak za nedlouho startuje. Pro diváky mají umělci přichystané hned tři premiéry nových inscenací a také vernisáž o strachu v galerii Labyrint. A protože se po Draku ptají už i v zahraničí, herci se hned v září podívají do ciziny.

Už šest a půl dekády si královéhradecké Divadlo Drak buduje širokou síť svých příznivců, a to nejen u nás, ale i v zahraničí. A právě za hranice si Drak zaletí hned z počátku září. Konkrétně to bude do belgického Bruselu, kam herce pozvali s úspěšným loutkový představením Kašpárek a zbojník, které vzniklo vloni ve spolupráci s Bratislavským bábkovým divadlem. Herci se vydají i daleko na sever do norského Osla, kde odehrají celkem sedm představení inscenací Antigona a Do hajan! Ještě před cestou se Drak obleče do nového kabátku. Zelenou barvu sezóny 2022/23 vystřídá růžová.

Diváci se v letošní sezóně mohou těšit na tři premiéry. První se uskuteční už na podzim 4. listopadu. Pro děti od šesti let divadlo zahraje loutkovou pohádku Sedmero krkavců v režii uměleckého šéfa Jakuba Vašíčka a dramaturgii Barbory Pokorné. Zbylé dvě premiéry Drak plánuje až na rok 2024. V mrazivých únorových dnech se budou moci přijít do hlediště ohřát a pobavit i ti nejmladší, dokonce už od věku šesti měsíců. Režisér Jiří Ondra a scénografka Veronika Svobodová si totiž připravili inscenaci s pracovním názvem Atlas 0+, ve které se z herců i diváků stanou průzkumníci podivuhodného neznámého světa. Tato zážitková a zcela bezbariérová inscenace má premiéru 10. února. Poslední novinkou je autorský projekt Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka Válka světů, jenž je inspirovaný vědeckofantastickým románem Herberta George Wellse. Poprvé jej diváci starší jedenácti let uvidí 11. května.

Tuto sezónu opět neožijí pouze divadelní prkna, ale i galerie Labyrint. 10. října se probudí k životu díky vernisáži Neboj, neboj! vycházející ze stejnojmenné knihy Marie Rezkové, Lukáše Urbánka a Jakuba Kaše. Výstava naučí odvážné děti pohlédnout na strach z jiného úhlu, hravě a kreativně.

Drak ani tentokrát nezapomněl na mladé studenty herectví, a tak i 65. sezónu nebudou chybět tradiční projekty s pražskou vysokou uměleckou školou DAMU. V září uvítá divadlo na stáži budoucí herce z Katedry výchovné dramatiky. Mladí studenti nejen z Česka, ale i Finska a Slovinska dorazí do Draku také v březnu, kdy se bude konat 12. ročník Mezinárodního setkání studentů vysokých uměleckých škol Gaudeamus Theatrum. Letos se budou věnovat krásám hradecké architektury.

A co by to bylo za sezónu bez tradičního zakončení na oblíbeném mezinárodním divadelním festivalu Hradce Králové REGIONY. Divadlo Drak bude i letos jedním ze spolupořadatelů.

Sabina Tocháčková
redakce@salonkyhk.cz
Foto: archiv Salonek