Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hlavní cenu horolezeckého filmového festivalu získal snímek The Last Mountain

27. 8. 2023

page.Name
Hlavní cenu 40. ročníku Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu získal v Teplicích nad Metují britský snímek The Last Mountain režiséra Chrise Terrilla. Vypráví o rodině, jejíž dva členové zahynuli při zdolávání vrcholů v Himálaji.

Na letošním ročníku přehlídky, která trvala od čtvrtka do dneška, se promítalo 49 snímků od autorů ze 13 zemí. Z toho 45 filmů bylo soutěžních.

Cenu za nejlepší lezecký a horolezecký film získal americký snímek Burning the Flame o výstupu dvojice horolezců na skalní věž na severu Pákistánu. Cenu za nejlepší film o horských sportech a dobrodružství si odnesl polský film Doo Sar o lyžařské expedici dvou kamarádů do pohoří Karákóram. Cenu poroty získal britský The Nine Wheels o rodině žijící horskými koly.

Součástí festivalu, který každoročně navštěvují tisíce lidí, byl široký doprovodný program složený z přednášek, talkshow, koncertů, výstav, lezeckých a běžeckých závodů či cvičení jógy.

V pátek a v sobotu byly na programu závody v boulderingu. Mezi muži dominoval Jan Vopat, následován Martinem Stráníkem a na stupních vítězů je doplnil Šimon Potůček. V ženách naprosto excelovala Michaela Smetanová, která si pro zlato dolezla koncentrovaným a bezchybným výkonem. Druhou příčku obsadila Ella Adamovská a třetí skončila Barbora Zítková.

Na festival přijel například britský sportovní lezec Jerry Moffatt, který v 80. letech patřil k nejlepším na světě.

Filmovou přehlídku v Teplicích založil v roce 1981 horolezec a fotograf Miroslav Šmíd, který v roce 1993 tragicky zahynul při výstupu na Lost Arrow v Yosemitském národním parku v Kalifornii. Před lety pořadatelé umožnili účast na přehlídce nejen čistě horolezeckým filmům, podmínkou však zůstává, že snímek musí zachycovat aktivní sport v přírodě.

(bog, ČTK)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Facebook Mezinárodní horolezecký filmový festival