Středa

24. července 2024

Nyní

14°

Zítra

11°

Svátek má

Hlavní cenu horolezeckého filmového festivalu získal snímek The Last Mountain

27. 8. 2023

page.Name
Hlavní cenu 40. ročníku Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu získal v Teplicích nad Metují britský snímek The Last Mountain režiséra Chrise Terrilla. Vypráví o rodině, jejíž dva členové zahynuli při zdolávání vrcholů v Himálaji.

Na letošním ročníku přehlídky, která trvala od čtvrtka do dneška, se promítalo 49 snímků od autorů ze 13 zemí. Z toho 45 filmů bylo soutěžních.

Cenu za nejlepší lezecký a horolezecký film získal americký snímek Burning the Flame o výstupu dvojice horolezců na skalní věž na severu Pákistánu. Cenu za nejlepší film o horských sportech a dobrodružství si odnesl polský film Doo Sar o lyžařské expedici dvou kamarádů do pohoří Karákóram. Cenu poroty získal britský The Nine Wheels o rodině žijící horskými koly.

Součástí festivalu, který každoročně navštěvují tisíce lidí, byl široký doprovodný program složený z přednášek, talkshow, koncertů, výstav, lezeckých a běžeckých závodů či cvičení jógy.

V pátek a v sobotu byly na programu závody v boulderingu. Mezi muži dominoval Jan Vopat, následován Martinem Stráníkem a na stupních vítězů je doplnil Šimon Potůček. V ženách naprosto excelovala Michaela Smetanová, která si pro zlato dolezla koncentrovaným a bezchybným výkonem. Druhou příčku obsadila Ella Adamovská a třetí skončila Barbora Zítková.

Na festival přijel například britský sportovní lezec Jerry Moffatt, který v 80. letech patřil k nejlepším na světě.

Filmovou přehlídku v Teplicích založil v roce 1981 horolezec a fotograf Miroslav Šmíd, který v roce 1993 tragicky zahynul při výstupu na Lost Arrow v Yosemitském národním parku v Kalifornii. Před lety pořadatelé umožnili účast na přehlídce nejen čistě horolezeckým filmům, podmínkou však zůstává, že snímek musí zachycovat aktivní sport v přírodě.

(bog, ČTK)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Facebook Mezinárodní horolezecký filmový festival