Pondělí

22. července 2024

Nyní

17°

Zítra

12°

Svátek má

Laibach s provokativní světelnou show, The Rumjacks roztancovali Bojiště

20. 8. 2023

Laibach s provokativní světelnou show, The Rumjacks roztancovali Bojiště 46 snímků
V areálu Bojiště v sobotu třetím dnem pokračoval festival TrutnOff. Mezi největší taháky patřila slovinská skupina Laibach a australští The Rumjacks.

Slovinská skupina Laibach nabídla industriální hudbu s experimentálními prvky a světelnou show. Kapela, jejíž název je německou variantou jména slovinské metropole Lublaně, koncert zahájila přednatočeným pozdravem v češtině a poté každou z písní provázela bohatou projekcí s provokativními symboly připomínajícími totalitní režimy.

V úvodu vystoupení skupina, která neskrývá zdroj své inspirace v německé kultuře, projekcí připomněla sci-fi komedii Iron Sky finského režiséra Tima Vuorensoly, ke které dělala hudbu. V parodickém příběhu se na konci druhé světové války část nacistů přesune vesmírnými koráby na tajnou základnu na odvrácené straně Měsíce, odkud v roce 2018 zaútočí na rodnou planetu. Snímek se vysmívá nacismu i pokrytectví demokratických politiků.

„Laibach není politickou skupinou, pokud jde o politický aktivismus. Nepodporuje žádnou politickou stranu ani myšlenku. Jde o umělecký projekt, absolutně nestranný,“ uvádí kapela k podsouvání údajné propagaci totalitarismu.

Kromě vlastních skladeb se Laibach proslavili předělávkami písní The Beatles, Queen nebo Europe. Součástí jejich programu na současném turné je cover hitu Sympathy for the Devil od The Rolling Stones. Skupina, která je výrazným představitelem elektronické hudební scény, v České republice vystoupila několikrát.

Sobotní program na hlavní scéně zahájili etnorockoví brněnští Čankišou. Po nich jeviště patřilo písničkáři Jaroslavu Hutkovi, který nabídl své protestní a politicky orientované písně včetně ukázky ze svého nového alba Sklenice vody, které nedávno vydal ve spolupráci s rockovým kytaristou Pavlem Marcelem.

Dalším hostem na hlavním pódiu byl Michal Prokop doprovázený kapelou Framus Five. „Tenhle festival je srdcovka, záležitost, pro kterou se člověk vrací už nevím pokolikáté, a vždycky to stojí za to," řekl Prokop. „Doufám, že to za to bude stát i dnes v ten smutný den, kdy tady máme během dvou dní tři nepříjemná úmrtí,“ připomněl před vystoupením úmrtí hudebního publicisty Jiřího Černého a hudebníků Jana Kaliny a Vaša Patejdla.

Na druhé stage v undergroundovém stanu měl asi největší publikum Garage and Tony!, program hlavní scény uzavřeli swingující Ondřej Havelka & Melody Makers a po půlnoci australská folkrocková kapela The Rumjacks, která dle ohlasů řady účastníků byla to nejlepší, co letošní festival zažil.

Na Bojišti dnes Trutnoff končí. Hlavními hvězdami programu závěrečného dne budou finští rockeři Waltari nebo znovuobnovená kapela Dunaj. Publikum jsou připraveni roztancovat také britští Asian Dub Foundation. Dále se mimo jiné představí The Atavist, Luboš Pospíšil & 5P, Švihadlo, Lucie Redlová, Záviš nebo Petr Váša a Ty Syčáci. Vzhledem k onemocnění v kapele Boron se tentokrát neuskuteční každoroční „metalový budíček“.

Michal Bogáň, ČTK
michal@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová