Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

14°

Zítra

15°

Svátek má

Mim Vizváry, akrobatky, andělské hlasy i barokní bublatorium

23. 8. 2023

page.Name
Tento týden od středy do neděle ožije hospitál Kuks i blízké okolí živým uměním podobně jako za časů hraběte Františka Antonína Šporka. Barokní festival Theatrum Kuks nabídne směsici divadla, vážné hudby, opery, tance či loutkových představení pro děti. Součástí bude doprovodný program včetně workshopů i autobusového výletu po místech v okolí spjatých s kulturou, uvedli pořadatelé. Jedním z hlavních témat letošního ročníku bude připomenutí andělské symboliky, kterou do barokního Kuksu vložil jeho zakladatel Špork.

„Barokní hudba a barokní hlasy byly často přirovnávány k andělským hlasům. Kuks už své anděly navíc má, a to Braunovy sochy andělů blažené a žalostné smrti. K těm se letos slétnou symboličtí hrající, tančící a zpívající andělé z celé republiky,“ uvedla ředitelka festivalu Kateřina Bohadlová.

Podle mluvčího festivalu Ondřeje Roubínka 22. ročník festivalu tradičně přinese směs různých žánrů i tvůrčích přístupů. „Od historicky věrné interpretace barokní hudby až po současnou inspiraci barokem. Festival nabídne okolo 40 představení a dalších akcí,“ řekl Roubínek.

Festival se uskuteční na různých místech v Kuksu a jeho okolí. Řada představení bude v areálu hospitalu Kuks, který v roce 2014 prošel rekonstrukcí za 440 milionů korun. Ve středu začne program už ve 13:00, ale slavnostní zahájení multižánrového festivalu obstará až ve 20:00 v šapitó herecká společnost Geisslers Hofcomedianten svou divadelní novinkou Simply Simplicius aneb Svatá prostoto!

„Diváky ale čekají i náš nejlepší mim Radim Vizváry, akrobatky z Holektivu, pohádky, především loutkové, andělská show s tanečníky či operní pěvkyní na slavnostním zahájení v nádherných kulisách večerního hospitálu, Jirka Jelínek a Divadlo DNO v Kavárně mezi životem a smrtí, akvarelové skicování a samozřejmě výlet do okolí - tentokrát storytellingovým autobusem, který zavede účastníky na Zvičinu nebo na prvorepublikovou plovárnu Dachova u Hořic,“ prozradila Kateřina Bohadlová.

V pátek odpoledne se představí dvě významné cembalistky Giedrė Lukšaitė-Mrázková a Petra Žďárská vedle Bachových skladeb divákům připomenou tvorbu českého učitele J. A. Štěpána a večer téhož dne vezmou diváky na cestu ze Španělska do Latinské Ameriky, kde barokní duchovní písně zněly i v jazyce místních indiánů, soubory Castello in Aria a OctOpus Vocalis.

V sobotu večer soubor Ensemble Damian představí první česky zpívanou operu O původu Jaroměřic s nově dokomponovaným ztraceným třetím dějstvím.

Unikátním projektem je také festivalová rezidence Zkvas Kuks! tří nadšených propagátorek fermentace v Česku. Magda Jotes (Fermentujeme), Lenka Kubelová (Velké kvašení) a Zuzana Ouhrabková (Zkvašeno) návštěvníkům ve svém „barokním bublatoriu“ předvedou a dají ochutnat, co všechno se dá v Kuksu sesbírat a využít, ve sklepeních hospitálu už také kvasí ocet či oxymel z místních bylinek - nápoj, který si míchali již staří Římané.

Organizátorem festivalu je spolek Theatrum Kuks, který navazuje na tradici Kuksu jako hudebního, divadelního a uměleckého centra evropského významu s cílem vrátit do kulturní památky Kuks živé umění. Theatrum Kuks se profiluje svým programem s vazbou na lokální kulturní dějiny, které připomíná a rozvíjí prostřednictvím uměleckých projektů i zasazením do krajiny Kuksu, uvedli pořadatelé. Více informaci o festivalu je na webu.

Barokní komplex v labském údolí v Kuksu začal stavět F. A. Špork v roce 1692. Stavební činnost vyvrcholila kolem roku 1710. Z původního rozsáhlého lázeňského areálu se do dneška dochoval pouze špitál s kostelem Nejsvětější Trojice a kryptou. Zámek a některé další budovy vzaly za své při povodních a požáru. Světoznámá je sochařská výzdoba areálu od Matyáše Brauna.

(bog, tz-oro, ČTK)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: David Konečný a Marek Malůšek