Neděle

14. dubna 2024

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Na Bojišti dnes začíná festival TrutnOff, vystoupí přes 60 kapel

17. 8. 2023

page.Name
Čtyři dny, tři pódia a přes šedesát kapel. Na takovou porci hudební nálože se mohou těšit návštěvníci, kteří se chystají na letošní TrutnOff Open Air Music Festival. Český Woodstock, jak se nejstaršímu multižánrovému festivalu přezdívá, se po sedmi letech vrací na trutnovské Bojiště. Brány jednoho z nejlepších festivalových areálů v republice se otevřou dnes v 15 hodin.

Představí přes šest desítek kapel. Obvyklý pestrobarevný program ozdobí řada legend domácí populární i undergroundové scény, ale i mladých alternativních objevů a zástupců dalších hudebních proudů.

Mezi největší hvězdy bude patřit heavymetalová rocková kapela ze Severního Irska - Therapy?. Ze Slovinska přijede Laibach zahrát svou industriál a experimentální hudbu. Prvky dubu, drum'n'bass, reggae, dancehallu, ale i punku kombinuje ve své muzice britská skupina Asian Dub Foundation. Těšit se můžete na reggae v podání Andrew Toshe nebo punkfolkové Australany The Rumjacks.

Už dnes například vystoupí legendární Pražský výběr, v neděli bude na programu finská alternativní metalová kapela Waltari. O noblesu a swingovou eleganci se postará Ondřej Havelka s orchestrem Melody Makers. „A budit nás budou thrash metaloví Boron, kteří se kvůli Trutnoffu dávají dohromady a po letech se k nám vrací,“ uvádí dcera zakladatele festivalu Marta Vrbová Věchetová.

K festivalu také neodmyslitelně patří výstavy, debaty a diskuze, u jejichž zrodu stál také Václav Havel. Stejně jak je různorodý hudební program festivalu, tak bude různorodé i letošní společenství debatujících. Od investigativního novináře a spoluzakladatele Respektu Jaroslava Spurného, historika Petra Blažka, žurnalistu Dana Kaisera přes známé publicistky Renatu Kalenskou nebo Sabinu Slonkovou, až po známého sportovního komentátora, fotbalového specialistu a milovníka hudby Jaromíra Bosáka.Festival letos také vzdá poctu dvěma statečným ženám s otevřeným srdcem, disidentkám, signatářkám Charty 77 a vězeňkyním svědomí - publicistce a překladatelce Petrušce Šustrové a psycholožce Daně Němcové.

Vstupenky dnes na celý festival seženete už za 2190 a 2290 korun. Jednodenní vstupenka na čtvrtek stojí 990, na pátek 1600, na víkend (sobota - neděle) 1700 a na neděli 1500 korun.

(bog, tz-mvv)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek