Pondělí

22. července 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

Na festivalu TrutnOff zahrály kapely Therapy? a Monkey Business

19. 8. 2023

Na festivalu TrutnOff zahrály kapely Therapy? a Monkey Business 38 snímků
Program multižánrového hudebního festivaluTrutnOff v areálu Bojiště v pátek na hlavním pódiu pokračoval kromě jiných vystoupením rockové kapely Therapy? Jejich přímočará směs metalu a rocku po prvních tónech přilákala několik tisíc posluchačů. Skupina známá především z devadesátých let díky albům Troublegum a Infernal Love zahrála své starší písně i několik novinek z letošní desky Hard Cod Fire.

„Chtěli bychom, aby tohle album bylo takové, jako bychom ho hráli naživo. Jít kupředu, nedívat se na období covidové stagnace, chtěli jsme, aby tam byla energie," uvedl k novince před časem baskytarista Michael McKeegan.

Zakladatel Therapy?, zpěvák a kytarista Andy Cairns, se od začátku vzhledem k tomu, že kapela vystoupila v tuzemsku již několikrát, snažil s publikem komunikovat v češtině. „Omlouvám se za svoji češtinu, ale protože jsme ze Severního Irska, je moje angličtina taky příšerná,“ rozesmál publikum.

Páteční program odpoledne zahájil krátkým vystoupením bubeník Miloš Meier a poté následovala tradiční ekumenická bohoslužba pod širým nebem. Na hlavní scéně rockové příznivce potěšila skupina Kurtizány z 25. avenue a punkový Visací zámek, který hity jako Známka punku, Traktor nebo Cigára rozpohyboval davy pod pódiem. Na vedlejší scéně v Undergroundovém stanu I. M. M. Jirouse zahájil program Sbor břežanských kastrátů.

Program druhého zakončili Monkey Business a hodinu po půlnoci na jeviště dorazil jamajský reggae zpěvák Andrew Tosh, syn Petera Toshe. Přezpíval většinu hitů svého slavného otce, kterého při přepadení jeho domu zastřelili v září 1987, když bylo Andrewovi dvacet. Andrew Tosh má v repertoáru skladby svého otce i hity jako Johnny B. Good, Equal Rights nebo Legalize It.

Během dneška se na hlavním pódiu představí Jaroslav Hutka, Michal Prokop & Framus Five nebo skupiny Zuby Nehty, Čankišou a australští The Rumjacks. Hlavní hvězdou bude slovinská provokativní industriální skupina Laibach. V Undergroundovém stanu I. M. M. Jirouse se uskuteční neformální debaty a mimo jiné vystoupí skupiny Garage and Tony, Prouza nebo Echt! V 18 hodin například také dojde na skupinové foto.

Michal Bogáň, ČTK
michal@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová