Čtvrtek

18. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V Teplicích nad Metují se koná 40. horolezecký filmový festival, nabídne 49 snímků

25. 8. 2023

page.Name
V Teplicích nad Metují ve čtvrtek začal 40. ročník Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu. Do neděle 27. srpna nabídne 49 snímků od autorů ze 13 zemí. Z toho 45 filmů bude v soutěžní sekci, uvedla produkční festivalu Věra Prokopová.

Součástí festivalu je i široký doprovodný program složený z přednášek, talkshow, koncertů, výstav, lezeckých a běžeckých závodů, cvičení jógy. V pátek a v sobotu jsou na programu například závody v boulderingu, dnes večer se koná přednáška horolezce Marka Holečka. V pátek bude mít přednášku a autogramiádu britský sportovní lezec Jerry Moffatt, který v 80. letech patřil k nejlepším na světě.

Loni v Teplicích nad Metují získal hlavní cenu americký snímek An Accidental Life režisérky Henny Taylorové. V intimním snímku filmařka zachytila cestu, kterou alpinistka a rychlostní lezkyně Quinn Brettová prochází po pádu a ochrnutí. Celkem se loni v Teplicích představilo 43 snímků.

Filmovou přehlídku v Teplicích založil v roce 1981 horolezec a fotograf Miroslav Šmíd, který v roce 1993 tragicky zahynul při výstupu na Lost Arrow v Yosemitském národním parku v Kalifornii. Před lety pořadatelé umožnili účast na přehlídce nejen čistě horolezeckým filmům, podmínkou však zůstává, že snímek musí zachycovat aktivní sport v přírodě.

(ČTK)
Foto: Mezinárodní horolezecký filmový festival