Neděle

23. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Začátky kapely Buty? Čas byl tehdy kamarád a žili jsme bez stresu

8. 8. 2023

page.Name
Hlavním programovým šlágrem letošního 25. ročníku Krkonošských pivních slavností bude koncert ostravské kapely Buty. Její zakládající člen a bubeník Richard Kroczek v rozhovoru pro Vrchlabinky vzpomíná na začátky kapely a srovnává tehdejší dobu s tou současnou, ale též prozrazuje, co jméno Buty vlastně znamená.

Jestli počítám dobře, kapela Buty působí na hudební scéně již 37 let.
Ano, číslo je správné, už je to 37 let.

Jak vzpomínáte na začátky kapely? Přece jen, někteří z vašich posluchačů v té době ještě ani nebyli na světě.
Především chci říct, že doba našich začátků byla úplně jiná, nežli je dnes. Čas byl tehdy kamarád, plynul o hodně pomaleji, na vše byl větší klid a v našem muzikantském světě jsme žili tak nějak bez stresu. Kapelu Buty jsme s Radkem založili velmi spontánně, když jsme působili i v jiných kapelách, jako je B Komplex, U238 a kapela mého otce Richarda Kroczka staršího Mikro. Zkoušet jsme začali u mě v bytě v Ostravě-Vítkovicích, kde jsme jednu místnost obložili postelovými matracemi, a tam jsme nacvičili tři instrumentální skladby, se kterými jsme se přihlásili do soutěže Rockfest v Ostravě. Tu jsme vyhráli a postoupili jsme do celostátního kola Rockfestu, které se konalo v Praze, a tam jsme také uspěli. Mimochodem ten koncert viděl poprvé i Roman Holý (Monkey Business), který byl z koncertu úplně paf a dodnes tvrdí, že to bylo první dobré funky v České republice. V těchto letech se začala naše kapela Buty formovat a náš každodenní život se dělil mezi zkušebnu a hospodu, nic jiného jsme neznali. Když jsme se něco snažili tvořit a nešlo nám to úplně dobře, tak jsme na zkušebně trávili opravdu velikou část našeho života, nic jiného nás nezajímalo, byli jsme mladí, svobodní a chudí kluci s desetikorunou v kapse. (smích) Myslím si, že dnešní doba takový život už neumožňuje. Co se týče naší kapely, máme krásnou a vybavenou zkušebnu, ale i přesto se v ní v roce setkáváme sporadicky, což je smutnou částí dnešní uspěchané a stresující doby, kdy se lidé honí za úspěchem a penězi.

Jak vlastně vznikl název Buty a kdo ho vymyslel? Co to slovo vůbec znamená?
Jednou jsme tak s Radkem a naším tehdejším klávesákem Luďkem seděli ve známém muzikantském baru v Ostravě „U Waldemara“ a řešili jsme název naší kapely, když do baru vstoupil vysoký muž, kamarád Milan Kaplan, a řekl: „…jste přeci ostravská kapela, tak se můžete jmenovat třeba Buty.“ A bylo vymalováno, na „první dobrou“ jsme to přijali. Buty v ostravském slangu znamená boty.

Troufnete si tipnout, kolik vaše kapela již odehrála koncertů?
Toto si netroufnu přesně říci, nikdy jsem to nepočítal, ale odhaduji, že by to mohlo být těsně pod počet dvou tisíc koncertů.

Máte radši kluby, nebo venkovní akce a festivaly pro větší publikum?
Já, za sebe, mám rád všechny koncerty, jak klubové, tak pro větší publikum, ale vždy záleží na vlně popularity, v jaké se kapela zrovna nachází, to znamená například s úspěšnou deskou se hodí dělat velké koncerty pro hodně lidí.

Pokud se dobře pamatuji, ve Vrchlabí nebudete vystupovat poprvé, je to tak?
Ano, asi ano, přesně však neumím teď říci, kdy jsme tady u vás dříve hráli a na jakých akcích.

Vystoupíte jako jedna z hlavních kapel jubilejního ročníku Krkonošských pivních slavností. Otázka se tedy nabízí úplně sama: co vy a pivo? Jaké máte nejraději?
U nás v kapele se pivo pije, skoro všichni kluci, dokonce někteří mají pivo doporučeno od svých ošetřujících lékařů, samozřejmě v přiměřeném množství. (smích) Na koncertech nás doprovází Pilsner Urquell, ale já, mimo koncerty, si rád dám i jiné značky piva, jako například Budvar 33 nebo Bernarda.

Jaké jsou vaše plány na druhou polovinu roku?
Letos nás čeká ještě mnoho koncertů, takže jej budeme trávit na cestách a ve zbylých dnech budu odpočívat s rodinou na chalupě u lesa a nabírat síly.

Jak byste pozval Vrchlabáky a další horaly z Krkonoš na váš koncert na pivních slavnostech?
Jak? Přijďte se na nás podívat, jsme ještě živí a hrajeme ručně. (smích)

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: archiv kapely Buty