Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Populární dětský festival Jičín město pohádky navštívily desítky tisíc lidí

17. 9. 2023

page.Name
Po pěti dnech skončil 32. ročník festivalu Jičín město pohádky. Navštívily jej desítky tisíc lidí z okolí i vzdálenějších míst. Úspěch měl videomapping i nová festivalová soutěž, uvedla dnes ředitelka Nadačního fondu Jičín – město pohádky Petra Hanušová. Fond je spolu s městem Jičín pořadatelem festivalu.

"Letošní ročník se vydařil hodně. Návštěvnost pro nás byla až překvapující. Máme pocit, že po covidové odmlce je to správný start do dalších let. Lidé jezdí z celé České republiky, nejvíc diváků je samozřejmě z přilehlých krajů a okresů. Hotely byly v termínu konání festivalu plné tři měsíce dopředu," řekla ředitelka.

Videomapping se konal v Jičíně podruhé, pořadatelé upustili z ekologických důvodů od ohňostroje. Letošní projekce byla obohacená o malou ohňostrojovou show, diváci tak o ni zcela nepřišli. Projekce podle ředitelky sklidila velký úspěch.

"Festival má svoji deklaraci, zavazuje se k tomu, že povede děti k ekologickému myšlení. Ohňostroj nám přijde v rozporu s naší deklarací, chceme jít udržitelnější cestou," řekla ředitelka.

Od čtvrtečního rána se návštěvníci mohli zapojit do celofestivalové hry a pomoci kouzelníkovi napravit jeho popletené kouzlo, kterým připravil pohádkové bytosti o jejich kouzelnou moc.

"Dopoledne plnily úkoly školy a školky, odpoledne veřejnost. Celou hru dokončily asi 3000 dětí. Děti musely projít osmi dílnami, kde byli dobrovolníci z místních škol. Děti a studenti nám pomáhají uspořádat festival," řekla ředitelka.

Festival ve středu zahájil pohádkový průvod, další dny následovala divadelní představení či koncerty. Valdštejnovo náměstí se proměnilo v jednu velkou hernu. Vstupné bylo kromě sobotního programu zdarma. Rozpočet festivalu je okolo tří miliony korun, přispívá do něj hradecký kraj, město Jičín, Státní fond kultury a sponzoři.

(ČTK)
Foto: Jičín město pohádky