Úterý

25. června 2024

Nyní

22°

Zítra

24°

Svátek má

Moje duše patří Saudské Arábii, do Česka se jen omylem zatoulala

13. 4. 2024

page.Name
Z Trutnova do Saudské Arábie, to je životní příběh Hany Šlechtové. Vrátila se do svého rodného kraje v Podkrkonoší a přivezla s sebou svoji první knihu Nejsem jenom sestra. O svém díle přijela besedovat nejdříve do Prahy, kde tento týden v pondělí knihu i pokřtila. O pár dní později se objevila ve své rodné Úpici v Loutkovém divadle. Hana pracuje jako zdravotní sestra ve městě Džidda, je ambasadorkou Go Global Care a dálkově adoptovala malou keňskou holčičku.

„Knihu jsem napsala pro lidi, kteří mají sny. Chci, abyste věděli, že se k nim dá dojít,“ řekla na úvod o své knize. Díky studiu na Střední zdravotnické škole v Trutnově Hana zjistila, že obor zdravotní sestra jí dovoluje pracovat různě po světě. Právě přednáška o Saudské Arábii ji inspirovala k odcestování za hranice a po čtyřleté praxi v nemocnici Motol se rozhoupala vydat se na Blízký východ. Do Saudské Arábie ji dostala agentura Go Global Care, která teď dělá ambasadorku a pomáhá dalším zdravotním sestrám pracovat v zahraničí.

Před odletem Hanu čekala nejedna zkouška. Musela se orientovat v islámu, zdokonalit úroveň angličtiny, a dokonce shodit pár kilo. „V Saudské Arábii chtějí zdravotníky, kteří jdou lidem příkladem. Přijela jsem tam, můj šéf se na mě podíval a přísně mi řekl, že do tří měsíců po mně chce zhubnout dalších několik kil,“ popisuje Hana a dodala, že právě Saudská Arábie ji naučila zastat se sama sebe a věřit si.

V Saudské Arábii pracuje téměř čtyři roky a nemíní se zpět do Česka vrátit. Dokonce si v Džiddě plánuje koupit vlastní nemovitost. „Mám pocit, že se moje duše zatoulala do Česka, ale správně patří do Saudské Arábie,“ vysvětluje.

Nedávno si Hana se svou známou kamarádkou dálkově adoptovala holčičku v Keni. Rodina malé holčičky poskytla své vzdělávání, a právě z tohoto důvodu se rozhodla Hana holčičku peněžně podporovat. Celou cestu dálkovou adopce podrobně popisuje na svém Instagramu @iamnotjusta_nurse .

Hana Šlechtová dokázala, že zdravotní sestry opravdu nejsou jen sestry.

Pavlína Maryšková
redakce@trutnovinky.cz