Pondělí

20. května 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Do Trutnova míří hvězdný Ján Svorada. Na besedu v EPO i vyjížďku s veřejností

13. 5. 2024

page.Name
Výstava Jízda zaměřená na cyklistiku situovaná do trutnovského Centra současného umění EPO1 má pro veřejnost první zpestření dlouhodobé expozice. Už v sobotu 18. května zavítá do galerie bývalý veleúspěšný jezdec Ján Svorada. Zejména o krásných okamžicích své kariéry se rozpovídá návštěvníkům v rámci besedy a se zájemci se vydá na vyjížďku po Podkrkonoší.

Kola se v prostorách bývalé elektrárny pomyslně roztočila 3. května, kdy byla výstava Jízda zahájena. A brzy bude následovat první doprovodný event rozsáhlé přehlídky, který kdy byla fenoménu kol a cyklistiky celosvětově věnována. K mikrofonu v galerii EPO1 usedne 18. května v 11:00 Ján Svorada. Bývalý český profesionální cyklista slovenského původu promluví o svých zkušenostech především ze slavné Grand Tour Giro d´Italia, která právě probíhá.

Na italském třítýdenním závodě dokázal Svorada v 90. letech a na počátku nového tisíciletí pět etap, další úspěchy sbíral třeba i na Tour de France. Událost v rámci výstavy Jízda neskoční pouze u povídání. „S těmi, kdo si budou chtít zasportovat, budu připraven vyrazit na společnou vyjížďku,“ láká Svorada na zhruba 50 kilometrů dlouhý výlet v sedle.

Návštěvníci se mohou ve stejný den těšit i na komentovanou prohlídku s kurátorem výstavy Petrem Volfem. Expozice, která v širokém záběru propojuje umění a sport, ukazuje kolo a pohyb na něm v nejrůznějších podobách. V části turbínové haly multifunkční galerie se objeví díla sochařek a sochařů – Jakuba Flejšara, Karla Nepraše, Zdeňka Němečka, Pauliny Skavové a Čestmíra Sušky.

Ve stejném prostoru jsou k vidění instalace nebo objekty dalších umělců – Jiřího Černického, Jiřího Davida, Krištofa Kintery, Jana Stolína a Filipa a Lukáše Houdkových. Své malířské umění bude prezentovat Alena Anderlová, František Mertl – ve světě známý jako FRANTA, Ondřej Kohout, Michael Rittstein, Petr Písařík, Natálie Roučková, Karel Štědrý, Jakub Špaňhel a Lubomír Typlt.

Řada objektů a obrazů bude mít na výstavě Jízda premiéru, a to díky spolupráci s platformou Sport in Art. Vznikla přímo pro prostředí industriální galerie, jedné z největších soukromých kulturních institucí v Česku, která je sama o sobě architektonicky významným počinem.

(bog, tz-bto)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv EPO1 a Kateřina Svobodová