Pátek

14. června 2024

Nyní

13°

Zítra

15°

Svátek má

Festival Cirk-UFF je od prvního ročníku událostí nejvyšší kvality

18. 5. 2024

page.Name
Mezinárodní festival nového cirkusu Cirk-UFF vstoupí letos v Trutnově do již 14. ročníku. Zahájen bude ve středu 29. května a potrvá pět dní, tedy do neděle 2. června. Diváci se mohou těšit na výběr těch nejlepších souborů nejen z České republiky, ale také ze zahraničí, například z dnes už mekky nového cirkusu Austrálie.

Podle principála festivalu a ředitele Uffa Libora Kasíka budou mít jednotlivá vystoupení rozmanitý charakter a ke každému z nich se bude hodit trochu jiný prostor. „Cirk-UFF se bude samozřejmě odehrávat v Uffu a jeho nejbližším okolí, tradičně také v šapitó před ním, dále v Horské ulici od Krakonošova náměstí směrem dolů a novinkou bude malé šapitó za Uffem,“ přiblížil a prozradil, že právě příjezd zmíněných Australanů má souvislost s projektem australské cirkusové školy Cirkidz, jímž je umělecký ředitel Joshua Hoare, režisér vysoce oceňovaného představení SISSY, která vychovává ty nejlepší světové akrobaty.

Nedávno byla také v Trutnově otevřena australsko-česká cirkusová škola pod názvem CZirkidz, jejímž předobrazem je právě australská Cirkidz, jejímž garantem je Hoare. CZirkidz je určena primárně pro děti a mládež od čtyř do devatenácti let, ale nebrání se ani starším zájemcům, vlastně bez omezení věku, přičemž učiteli jsou právě akrobaté z Austrálie. Z této produkce lze na letošním festivalu vidět premiérové ​​představení Heart trutnovské CZirkidz Dance Company, v němž vystoupí studenti CZirkidz, kteří jsou zároveň žáky zdejší základní umělecké školy, jež v tanečním oboru vede spoluautorka námětu i choreografie inscenace Kátika Talavašková. Velkou událostí, která má rovněž spojitost se zmíněnými školami, bude světová premiéra inscenace The Veil. Ta se připravuje pod vedením zmíněného Joshuy Hoare a představí se v ní špičkoví australští akrobaté společně s českými hudebníky.

„Nesmím zapomenout ani na další australský soubor Dummies Corp a jejich cirkusovou komedii pro všechny věkové kategorie na popelářské téma s názvem Trash Test Dummies. Letos uvítáme poprvé soubor z Maďarska, a to Freak Fusion Cabaret s představením Confusion. Podruhé přivítáme také soubor z Izraele,“ sdělil principál. Všichni účinkující, kteří se v Trutnově objeví, mají nepochybně vysokou uměleckou úroveň. Libor Kasík by osobně rád pozval na vystoupení maďarského souboru, dále na australské představení Trash Test Dummies a určitě na inscenaci The Veil v produkci SACC & UFFO. „To bude umělecky i akrobaticky úžasný zážitek,“ řekl.

Každoroční stálicí festivalu je český soubor Cirk la Putyka, který si letos připomíná patnáct let své existence. „Tento soubor byl u nás, zvláště v době, kdy nedisponoval prostorem Jatka78, skutečně jako doma. Ta vzájemná přátelská i profesní nadstandardní vazba však trvá dodnes,“ ubezpečil Kasík. Do Trutnova soubor přijede se dvěma inscenacemi. Bude to jejich první show La Putyka, která se ale odehraje ve venkovním prostředí. Druhou inscenací s názvem Runners, tedy Běžci, diváci zhlédnou v Uffu. Zajímavostí určitě bude unikátní scénografie inscenace, kterou tvoří obrovský běžecký pás vyrobený na míru ve Velké Británii. Herci na něm během představení uběhnou téměř celý maraton.

Základ výběru jednotlivých souborů pro už legendární festival Cirk-UFF zůstává stejný. To znamená, že organizátoři vybírají to nejlepší z českého novocirkusového prostředí, ale kladou důraz na to, aby v Trutnově bylo něco unikátního, co jinde v republice ani v Evropě dosud nebylo. Důležité v tomto ohledu je, že je Libor Kasík zván na prestižní festivaly orientované na nový cirkus včetně například Fringe festivalu v australském Adelaide, který nabízí v tomto ohledu vrcholnou úroveň, a kde může přímo domlouvat účast konkrétních souborů.

„Z mého pohledu je to velmi zásadní pro festival Cirk-Uff i pro celou českou cirkusovou scénu. S australskou scénou jsem v kontaktu už osm let. Za ty roky se tamní soubory velmi posunuly kupředu, mnohokrát využily Uffo k tak zvaným rezidencím, tedy zkoušení svých představení, a dnes jsou světovou špičkou. My jsme díky naší filozofii i možnostem budovy Uffa u toho a naším cílem je, aby se Česká republika stala rovněž součástí světové špičky a epicentrum toho všeho bylo právě v Trutnově.“

Nový cirkus je v České republice i ve světě velmi populární. Zahrnuje žonglování, akrobacii, vzdušnou akrobacii, humorné scény, a to vše se odehrává v divadelním hávu. Právě spojení akrobatických prvků s divadlem je tím, co diváky velice přitahuje. „Samozřejmě, obecně atraktivní je akrobacie. Dá se ale říci, že dnes je nový cirkus jeden z divadelních žánrů. Je tam příběh, prostředky vyjádření a spojení dramatického pocitu s akrobatickým úžasem jsou pro diváky opravdu silným zážitkem,“ myslí si principál festivalu, který vždy město Trutnov na několik dní neuvěřitelně oživí, což je záměr organizátorů.

„To považuji za velmi důležitý prvek a ve spojení s dalšími aktivitami by se to v Trutnově mohlo ještě více rozrůstat,“ poznamenal Kasík s tím, že od prvního ročníku jde o novocirkusovou událost nejvyšší kvality. Cirk-UFF byl totiž už třikrát nejlépe hodnoceným festivalem napříč žánry a zaměřením v České republice. „Chceme ho ještě více propojovat s děním nejen v Trutnově, ale i v celé zemi, třeba právě prostřednictvím cirkusové školičky CZirkidz. Propojování aktivit je vůbec to nejvíc, co může být. Tím život společnosti rozkvétá,“ domnívám se.

Letošnímu 14. ročníku festivalu Cirk-UFF zároveň popřál, aby diváci, umělci i organizátoři z něj měli ten nejlepší pocit. „Návštěvníkům chci popřát, aby si to užili, líbilo se jim to a ideálně, aby si z toho odnesli něco pozitivního do svého života,“ dodal.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek