Pondělí

24. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

V hradeckém kraji vzniklo centrum architektury, zahájí činnost 6. února

1. 2. 2024

page.Name
Nové Centrum architektury Královéhradeckého kraje (CAKHK) zahájí v úterý 6. února činnost konferencí pro starosty. Akce s názvem Rozvíjíme naši obec pro kvalitní život a výzvy 21. století bude ve foyer Galerie moderního umění (GMU) v Hradci Králové. Centrum architektury je první organizací svého druhu v Česku, informovali zástupci hradecké galerie. Zřizovatelem galerie moderního umění, pod kterou centrum spadá, je Královéhradecký kraj. Součástí konference budou přednášky a workshopy, ale také setkání s architekty.

"Impuls ke vzniku CAKHK vzešel zezdola, od širší i odborné veřejnosti, která byla zapojena do přípravy Strategie rozvoje kultury 2022-2030. Ukázalo se, že nejen historické dědictví, ale i kvalita současné architektury a veřejných prostor je téma, které je pro občany v kraji zásadní," řekl vedoucí centra, náchodský opoziční zastupitel a bývalý projektový manažer Michal Kudrnáč (Zelení).

Na pozici vedoucího centra bylo veřejné výběrové řízení, z čehož tři uchazeči postoupili do druhého kola a dostali pozvánku na osobní pohovor. "Centrum zahájilo provoz k 1. říjnu 2023, má zatím jednoho zaměstnance, od března by měl přibýt ještě jeden," uvedl Lukáš Vaníček z tiskového oddělení hejtmanství.

Úvodní konference centra architektury 6. února je rozdělena do několika bloků přednášek a workshopů. Představitelé samospráv budou mít možnost poukázat na své vlastní plány v obcích a konzultovat je. "Na úvodní konferenci bude navazovat setkání s architekty z Polska a Slovenska, které bude určené pro odbornou veřejnost," sdělila mluvčí hradecké galerie Gabriela Bučková.

Náplní krajského centra architektury bude také pořádání výstav, přednášek, workshopů nebo podporování obcí a měst v Královéhradeckém kraji při přípravě architektonických projektů, uvedli představitelé CAKHK.

Galerie moderního umění v Hradci Králové je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje. Sídlí v historickém centru města v pozdně secesní budově.

(ČTK)
Foto: Galerie moderního umění