Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

16°

Zítra

18°

Svátek má

Baldachýn pro princeznu aneb Jak vyrobit překvapení pro vaše drobátko

24. 6. 2020

page.Name
Máte doma malou princeznu, která touží po posteli s nebesy? Přitom doma nemáte na nebesa dostatečně vysoké stropy, a tak by se vaše holčička spokojila i s baldachýnem? Rádi byste své drobátko překvapili, ale nechce se vám za baldachýn příliš utrácet? Pokud jste si na všechny otázky odpověděli ano, tak gratuluji. Tento článek je přesně pro vás.

Přiznám se, že já jsem se doma naši malé ani neptala, zda by chtěla spát pod baldachýnem. Zkrátka jsem si byla jistá, že se jí určitě bude líbit - pokud se mi tedy povede. A ono se mi to povedlo, alespoň soudě podle její reakce. Radost, objetí a slova jako „mami, ty jsi dobrá, že si to takhle vymyslela“ mne v tom utvrdila.

Prvotní impulz k výrobě baldachýnu byl, že jsem měla doma ještě nějaké zbylé záclony z předešlého bytu, které jsem už v našem novém bydlení nevyužila. Moje šetrná povaha mi je nedovolila vyhodit, tak jsem trochu zabrouzdala na internetu a nápad na výrobu úplně jednoduchého baldachýnu za pár korun, který zvládne každý, byl na světě.

Závěsy LILL z IKEA jsem samozřejmě původně nekupovala se záměrem, že se mi jednou budou hodit při výrobě baldachýnu, ale je to materiál, který je na to jako dělaný, a to hned z několika důvodů. Kromě ceny je to již ušitý tunýlek na tyč, a pak je také lze snadno zkrátit bez lemování.

Budete tedy potřebovat:
- jeden pár jednoduchých tylových záclon
- bambusový kruh na vyšívání, průměr 29 cm
- filc ve dvou barvách, mne na výrobu postačily 2x2 archy o velikosti A4
- široká stuha, délka 190 cm, šířka 4 cm
- bílá taftová stuha
- provázek, nůžky
- tavná pistole
- háček na zavěšení do stropu


Nejprve vyšívací kruh rozdělte a na jeho vnější část navlečte obě dvě záclony. Doporučuji oba dva konce kruhu s kovovou sponou přelepit např. malířskou páskou nebo izolepou. Zamezíte tak nechtěnému roztrhnutí záclony a bude se i rychleji a snadněji navlékat. Potom, co budete mít záclony navlečené, odlepte pásky.


Na vnitřní část kruhu v každé jeho třetině přivažte taftovou stuhu a všechny tři stužky svažte dohromady. Doporučuji si hned vyzkoušet, zda kruh visí v rovině a pokud ano, tak stužky pořádně utáhněte, aby se po kruhu neposouvaly a ten se pak nedostal do nerovnováhy.

Oba dva kruhy spojte a pevně je přišroubujte.

Vystřihněte si trojúhelníky z filcu, já jsem vystřihla 10 ks o šířce 10 cm a výšce 17 cm. Jejich počet a velikost ale záleží na velikosti kruhu. Trojúhelníky přišijte k široké stuze. Já jsem je přišila ručně zadním stehem. Širokou stuhu přilepte tavnou pistolí na vnější část kruhu, tedy přímo na záclonu.

Pokud, tak jako já, nechcete, aby byl steh na banneru viditelný, tak zbylou část široké stuhy omotejte kolem kruhu ještě jednou, a přilepte ji znovu tavnou pistolí. Pokud vám přiznaný steh nevadí, tak vám bude stačit stuha poloviční délky, tedy cca 95 cm.

Ze zbylého filcu si vystřihněte kolečka. Já jsem vystřihla 15 koleček od každé barvy o průměru 5 cm. K tomu jsem si vyrobila šablonu z tvrdého papíru.

Kolečka pomocí jehly s velkým uchem navlékněte na provázek. Já jsem použila potravinářský provázek. Doporučuji konec provázku ustřihnout raději o několik desítek cm delší. Skutečnou délku řetízku totiž zjistíte až při zavěšení baldachýnu na háček. Vyrobte si dva řetízky a ty pak přišijte k zácloně těsně pod bannerem. Já je přišila v místě mezi druhým a třetím trojúhelníkem z každé strany jeden.

Teď už jen baldachýn zavěste na háček ke stropu. Upravte požadovanou délku záclon a řetízku. A máte hotovo.

Veronika Štefková
redakce@vrchlabinky.cz
Foto: Veronika Štefková