Pondělí

24. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Letní fejeton: Koukej, už jsou zase na dovolený

9. 7. 2020

page.Name
Znáte ten pocit, kdy sedíte uprostřed léta zavření v kanceláři, venku horko k padnutí, větráky už nepomáhají, otevírat okna je spíš na škodu, potíte se a máte vytvářet nějaké hodnoty… Při pauze na oběd či kávičku se, jako každý jiný závislák na moderních technologiích, kouknete na Facebook (Ano, o pauze! Jindy se v práci na FB nechodí!) a zjistíte, že minimálně polovina vašich přátel si užívá na dovolené. Kamarádka je s manželem u moře v Chorvatsku, bratranec s přítelkyní v Thajsku, kolega s rodinkou cestuje po Americe (Ano, proto teď musíte pracovat přesčas, fakt dík!), soused si teď pochutnává na pizze a sklence bílého v Itálii, bývalá spolužačka právě pije koktejl na pláži ve Španělsku a tak dál… No nenaštve to?

To, že my měli dovolenou už na konci května nebo začátkem června, abychom se strategicky vyhnuli prázdninovému šílenství, už si skoro nepamatujeme. Navíc bylo ještě poměrně chladno a tento rok ještě ke všemu bylo všechno zavřené. Původně zamluvenou dovču cestovní kancelář zrušila. Do restaurace se nemohlo – jen možná vyzvednout jídlo s sebou nebo sednout na zahrádku. Ale ono pořád pršelo! Víme, že to příroda potřebuje… Ale my chceme pořádný steak, krevety, těstoviny, dortíky, palačinky… A obecně prostě jídlo, které nebudeme muset vařit my a po kterém nám nezbude v kuchyni nádobí! Proč bylo tento rok v březnu takové teplo, když byl člověk zavřený doma pouze s občasným výletem do Lidlu – na obličeji rouška, v kapse dezinfekce? Konečně jsme začátkem června mohli zase trochu sociálně žít a ono pršelo.

Teď tu máme parné léto, tři z pěti týdnů dovolené možná už vyčerpané, někdo zase po „lockdownu“ konečně může pracovat a pak to přeci nejde si hned někam odjet. Tento rok bude na sociálních sítích situace trošku klidnější, že? Vždyť se ani moc necestuje… No ale naši přátelé si určitě najdou způsob, jak nás v naší horké kanceláři nebo dílně poškádlit… Už jen ty zahradní párty, koktejlíky, bazény, výlety po Čechách. (Proč já nemám na zahradě bazén? …no a také nemám zahradu, kam bych ten bazén dala... Tak nic...) Nakonec se i do Chorvatska může a na Moravě s vínkem je také krásně.

Takže zůstává otázka: Co s tím? Musíme si uvědomit, že když máme na Facebooku několik set kontaktů, tak vždy někdo na dovolené prostě bude a na Instagramu ukáže, jak neobvykle krásně se teď má. Však my, když se konečně dostaneme ze shonu všedního dne do přírody, také fotíme a sdílíme nádherný západ slunce. Když ale nejsme každý den na romantické večeři nebo luxusní dovolené, neznamená to, že se máme hůř. Jen se máme jinak. Užijeme si třeba volnou neděli. Co na tom, že sestra má pohodičku už dneska, je zrovna v plavkách na lehátku a čte knihu, kterou si chcete koupit už půl roku (Vždyť je středa safra!! To není fér!)?

Ta kamarádka, co má touto dobou za sebou většinou už druhou exotickou dovolenou a víkend v útulném hotelu v horách, v mezičase pracuje dvanáct nebo i čtrnáct hodin denně, její manžel nejspíš také a potkávají se vlastně jen, aby si řekli dobrou noc. Možná… Co my víme? Ten kolega, který už je opět v Rakousku u jezera, pomáhá o víkendech na stavbě, aby si pak mohl jednou za čas sbalit pár věcí na motorku a navštívit svá vysněná místa… Nic není černobílé.

Další věc: Naši „fejsbůkoví“ přátelé nám ukazují, co chtějí, abychom viděli: krásná panoramata, pláže a vynikající jídlo. Kdo napíše, že se právě pohádal s přítelem/přítelkyní o tom, co budou dnes na dovolené dělat, a že si neskutečně lezou na nervy? Kdo nám řekne, že ho obtěžuje, jak děti ze sousedního pokoje řvou už od rána a létají po chodbách hotelu, a tedy není šance se pořádně vyspat? Kdo prozradí, že má v pokoji hmyz a u moře je tak nesnesitelné vedro, až vás z toho bolí hlava? Asi si nepřečteme, že dnešní návštěva krásné restaurace dopadla katastrofálně: Číšník byl protivný, jídlo nepoživatelné a káva se tu rozhodně pít nedá. Nikdo se asi jen tak nechlubí, že tak dlouho šetřil, aby půl dovolené v Egyptě strávil na toaletě, že?

Takže: Nesmutněte. Nic není vždy tak dokonalé, jak se to na sociálních sítích na první pohled občas jeví. Přejme si navzájem. I my se dříve nebo později dočkáme vytoužené dovolené. Důležité je se z toho nezbláznit a užít si to, co máme: Po práci si zajít na pivečko nebo vínečko, do letního kina, o víkendu vyrazit k vodě nebo do lesa… Prší? Na gauči je přece taky krásně… A jak se říká: Když vám život nadělí kyselé citróny, tak si udělejte limonádu. Tak pracujme vytrvale a statečně dál, setřeme pot, dopijme tu teplající ledovou kávu a naše chvíle zase přijde.

Přeji všem krásné léto!

Eva Vernerová
redakce@vrchlabinky.cz
Foto: Pixabay.com