Pondělí

24. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Renovace stolku po babičce

7. 11. 2020

page.Name
Původně to byl letní projekt. Lépe řečeno, měla jsem naplánováno, že se do toho pustím někdy během léta. Jak už to tak bývá, plán vyšel tak napůl. V létě jsem to sice zvládla, až na to, že to bylo léto babí. A o čem se vlastně bavíme? Pustila jsem se do své první renovace nábytku, a to hned do renovace starožitnosti po mojí babičce.

Odkládací stolek sestávající se z bronzové tepané desky s arabskými výjevy a dřevěného podnoží byl u nás doma od nepaměti. Moje mamka ho dostala od své mamky a ta ho zase měla od své maminky. Stopa tedy končí u mojí prababičky. Stolek koluje naší rodinou bezmála 60 let, ale jaké je skutečné stáří bronzové desky, si netroufám odhadnout.

Jeho funkce byla u nás doma po několik desítek let čistě dekorativní, teprve před několika lety byl stolek odklizen do sklepa, aby byl následně vždy jednou za rok znovu vytažen a sloužil jako podstavec pro Vánoční stromeček. Po všech těch letech se na něm začal podepisovat nejen zub času, ale i zuby malých hlodavců, pobíhajících po sklepení panelového domu.

Jelikož jsem pro naše nové bydlení již delší dobu hledala nějaký originální podstavec na větší květinu, odvezla jsem si ho od našich domů a už po cestě přemýšlela, co s ním provedu. Měla jsem celkem jasno. Vytvořím z něho originální „správný“ kýč.

Na renovaci jsem si připravila:
ochranné rukavice,
jemný smirkl papír,
noviny,
starý hadr,
barvu ve spreji (odstín růžová, RAL 4003)

Nejprve jsem sundala vrchní desku. Smirkl papírem jsem odstranila původní nátěr (mořidlo). Smirkl papír doporučuji koupit raději jemnější, aby nepoškodil strukturu dřeva. Samotné broušení je docela časově náročná makačka. Zbroušený povrch doporučuji pečlivě odmastit a do sucha otřít čistým hadrem.

Pak jsem si připravila stolek na samotný nástřik. Nástřik provádějte vždy venku. Před prvním použitím se musí sprej alespoň dvě minuty pořádně protřepat. Poté doporučuji vyzkoušet první nástřik nejprve třeba na staré noviny. Barva ve spreji se totiž ne vždy rozstříkne ve formě aerosolu, ale občas i o velikosti větších kapiček, což už není žádoucí.

Nejtěžší u nástřiku je zvolit tu správnou vzdálenost. Pokud jste moc blízko, tak vznikají stékající čůrky, které velmi rychle zasychají (u spreje je nerozetřete, tak jako u štětce s barvou), a pokud moc daleko, tak zase sprej nedostříkne tam, kam potřebujete. Každou vrstvu nástřiku jsem nechala důkladně zaschnout a pak teprve pokračovala dál, dokud jsem nespotřebovala celý sprej - což bylo k mému překvapení celkem brzy.

Hned na první pohled bylo jasné, že stolek bude potřebovat ještě několik nástřiků, proto jsem musela koupit ještě jeden sprej a celý proces znovu zopakovat. Jen než jsem se pustila do práce s druhým sprejem, nechala jsem barvu po nástřiku prvním sprejem několik dnů pořádně zatvrdnout. Teprve po vypotřebování dvou sprejů jsem byla s výsledkem docela spokojena. Barvu jsem nechala opět pár dnů zaschnout a pak už jsem jen vycídila bronzovou desku Sitolem a nasadila zpátky na stolek.

Moje první renovace nábytku mi nakonec zabrala několik dnů, ale výsledek, myslím, stojí za tu námahu – že, babi?

Veronika Štefková
redakce@vrchlabinky.cz
Foto: Veronika Štefková