Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Mátový sirup

15. 8. 2020

page.Name
První srpnový víkend jsme celá rodina vyrazili na návštěvu tetičky a strýce do Svatoňovic. Fanouškové Karla Čapka jistě vědí, že jeden z největších spisovatelů předválečné doby pochází právě z malebné obce Malé Svatoňovice. Tentokrát jsme na místo návštěvy Muzea bratří Čapků zvolili čistě odpočinkový režim v podobě procházek, návštěv, odpoledního lehárka pod stromem, trhání rybízu, vaření jahodových knedlíků a opékání buřtů.

„U nás to nikdo nejí, tak já Vám ji nastříhám,“ povídá sousedka, když jsme si předávaly děti přes plot, aby si pohrály chvíli u nás a pak zase chvíli u sousedů. Domů jsem si tedy přivezla kýbl plný máty a po cestě přemítala - co s tím vším budu dělat.

Máta peprná je totiž nesmírně zdravá a má mnoho blahodárných účinků. Především je známá pro své pozitivní účinky na trávení, proto se běžně přidává do žaludečních čajů. Podporuje vylučování žaludečních šťáv a tvorbu žluči. Prospívá i při problémech s nadýmáním nebo nechutenstvím. Zastavuje zvracení, pomáhá na koliky a různé střevní problémy. Navíc také zlepšuje chuť k jídlu. Rýma, kašel, bolest krku nebo hlavy - na všechny tyto zdravotní potíže při nachlazení máta pomáhá.

Máta peprná pravděpodobně pochází ze západní Evropy, konkrétně z Anglie, ale dnes už se pěstuje v mírných pásech celého světa. Můžeme ji znát pod lidovými názvy jako - pepřová máta, balšám, větrová bylina, větrové koření, fefrminc, peprmint a podobně. Máta se mimo jiné suší na čaj nebo jako součást do bylinné směsi.Sklenici nasušeného bylinného čaje jsem si od naší tetičky bylinkářky přivezla domů. Naše zásoba šťávy z černého bezu ve sklepě se blížila svému konci. Léto ještě neskončilo a v parných dnech je jakýkoliv drink s mátou velmi osvěžující. Tak jsem se rozhodla uvařit mátový sirup.

Na mátový sirup budete potřebovat:

275 g otrhaných lístků máty (odpovídá množství jednoho zahradního kýble se šlahouny vysokými cca 35 cm)
6 l studené vody + 1,5 l studené vody na očištění citrónů
2 balíčky kyseliny citrónové
3 větší citróny
2,5 kg cukru
3 lžíce octa

Poměr jednotlivých surovin si samozřejmě upravíte podle množství máty. Je jasné, že ne každý má možnost takové sklizně. Pokud si budete chtít mátu zasadit na zahradě, bude Vám k tomu stačit jedna rostlinka. Máta roste jako plevel. Doporučuji zasadit ji na místo, kde bude mít máta dostatek prostoru, protože velmi ráda vytlačuje ostatní rostliny.

Otrhané lístky máty jsem nahrubo nasekala a nasypala do většího lavoru. Zalila jsem je šesti litry studené vody. K mátě jsem přidala na kolečka nakrájené citróny. Pokud tak jako já nekupujete bio citróny, tak je nejprve celé ponořte do 1,5 litru studené vody a přidejte 3 lžíce octa. Nechte citróny v octové vodě odpočívat 10 minut a pak je omyjte pod studenou vodou. Nebojte se, citróny po octu smrdět nebudou. Do lavoru s mátou jsem ještě přisypala dva balíčky kyseliny citrónové, promíchala, přikryla plínou a nechala ji vylouhovat 48 hodin v chladu ve sklepě.

 

Po dvou dnech jsem výluh scedila přes plínku do velkého hrnce, přisypala 2,5 kg cukru a pomalu zahřívala dokud se cukr nerozpustil. Šťáva se nesmí úplně vařit, postačí teplota kolem 80 °C. Je důležité šťávu hlídat a pravidelně míchat, aby se cukr zespoda nezačal připalovat. Mírně vychladlou šťávu jsem pak přes trychtýř nalila do předem připravených a umytých sklenic. Hotovu šťávu skladuji na chladném a tmavém místě, tedy ve sklepě.

Pokud se rozhodnete do výroby mátové šťávy, tak Vás musím varovat! Počítejte s tím, že během louhování a vaření bude Váš příbytek intenzivně a příjemně provoněný mátovým aroma.

Veronika Štefková
redakce@vrchlabinky.cz
Foto: Veronika Štefková