Pondělí

20. května 2024

Nyní

18°

Zítra

17°

Svátek má

Zážitková stěna

20. 4. 2024

page.Name
Měli jsme doma jednu plonkovou stěnu. Přesněji řečeno plochu, která vznikla již před 6 lety při rekonstrukci zazděním původních dveří do obýváku. Po pár uplynulých letech a několika desítek nahromaděných pohledů z našich rodinných výletů se mi v hlavě zrodil nápad, jak toto prázdné místo využít. Z původního otvoru na dveře bude zážitková stěna.

Na zeď přidělám DIY nástěnku, která zabere celou plochu původního otvoru a konečně budu mít kam vyvěšovat všechny naše cestovateské vzpomínky a fotky.

Na nástěnku budete potřebovat:
2x dřevěnou lať
očka s vruty – počet záleží na velikosti nástěnky
pruženku – délka záleží na velikosti nástěnky
barvu na dřevo
minikolíčky

Postup:
1. Nejprve jsem si nařezala latě na požadovanou délku a odříznuté konce začistila šmirgl papírem. Jelikož latě ležely už nějaký ten pátek ve sklepě, přejela jsem je také lehce šmirglem, abych je zbavila případných nečistot před nanesením barvy.

2. Po renovaci jedné jídelní židle mi zbyla modrá barva, tak jsem je natřela namodro.

3. Od této fáze už to začala být trochu vyšší dívčí. Na to už jsem sama nestačila, a tak mi vypomohl můj šikovný švagr. Bylo potřeba si rozvrhnout, v jaké vzdálenosti od sebe přidělat 11 oček na každou z latí. Měla jsem totiž nakoupeno dohromady 22 oček. Švagr tedy na každou z latí dlouhou 113 cm přidělal 11 oček ve vzdálenosti 10 cm od sebe. Krajní očka jsou přidělaná necelých 7 cm od kraje. Pak si přednavrtal tři dírky do každé z latí a přivrtal je ke zdi. Jednu kousek od stopu a druhou kousek nad sokl u podlahy.

4. Pak už „jen“ stačilo natáhnout pruženku cik cak mezi očka. U této fáze doporučuji čím více pomocníků, tím lépe. Proto ruku k dílu ještě přidala i moje sestra a postupně jsme pruženku natáhli tak, aby byla natažená tak akorát. Ani málo, ani moc. Tak, aby se po čase nevytahala a zároveň, aby nevypadala jak z vydajdaných tepláků.

5. Začátek pruženky jsme přivázali na levé krajní očko dole, a tam jsme i po protažení cik cak všech oček skončili. Oba konce pruženky jsem zastřihla tak, aby se po čase, kdyby bylo potřeba pruženku trochu stáhnout, šla opět dobře rozvázat. Z estetického hlediska jsem pak oba konce pruženky schovala za laťku.

6. Posledním a nejpříjemnějším krokem bylo přidělat pomocí minikolíčků na nástěnku všechny nasbírané pohledy z našich cest a výletů.

Od nápadu po realizaci uběhly možná dva roky. O to více si teď užívám pohled na naše rodinné výletní zážitky.

A na závěr ještě jeden malý tip. Kam se všemi těmi dřevěnými turistickými známkami? Co třeba na nevyužitou bočnici šatní skříně v dětském pokoji? Stačí k tomu jen oboustranná lepící páska.

Veronika Štefková
redakce@vrchlabinky.cz