Neděle

23. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

V Královéhradeckém kraji vzrostla průměrná mzda na 31 289 korun

4. 6. 2020

page.Name
Průměrná měsíční hrubá mzda letos v prvním čtvrtletí v Královéhradeckém kraji činila 31 289 korun. Meziročně tak vzrostla o 1551 korun, tedy o 5,2 procenta. Po odečtení inflace si obyvatelé pěti okresů kraje reálně polepšili o 1,6 procenta. Do pravidelného zaměstnání chodilo v Královéhradeckém kraji v prvních třech měsících letošního roku téměř 193 tisíc osob. Vyplývá to z dat, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

V sousedních krajích byla průměrná mzda nižší než na Královéhradecku. V Pardubickém kraji to bylo 30 349 korun a v Libereckém kraji pak 31 265 korun. Nejvyšší výdělky jsou tradičně v Praze, kde si lidé v prvním kvartále vydělali v průměru 42 760 korun. Průměrná mzda v celé České republice za dané období činila 34 077 korun a meziročně se tak zvýšila o 1610 korun.

Výši průměrných platů v zemi ovlivňuje řada faktorů. „Mzdový růst byl také značně diferencovaný v jednotlivých odvětvích, stejně jako vývoj počtu zaměstnanců. Závisel mimo jiné na tom, že se v některých odvětvích v tomto termínu tradičně vyplácí mimořádné odměny vázané na hospodářské výsledky, konkrétně v bankách, pojišťovnách a energetice,“ uvedl Dalibor Holý z Odbor statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.

I přes růst výdělků, k němuž došlo na začátku letošního roku, stále platí, že na průměrnou mzdu v zemi nedosáhnou zhruba dvě třetiny zaměstnanců. Hodnota takzvaného mediánu, který dělí všechny zaměstnance podle výdělků na dvě stejné poloviny, je obvykle podle pohlaví o tři až pět tisíc korun nižší. Úroveň mezd ovlivňují i jiné faktory. Například v Praze táhne výši výdělků vzhůru fakt, že zde sídlí centrální úřady a sídla nadnárodních společností, v případě Královéhradeckého kraje pro změnu významně krajský průměr navyšují nadprůměrné výdělky zaměstnanců továren Škoda Auto ve Vrchlabí a Kvasinách.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Ilustrační foto: Jiří Štefek