Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

11°

Svátek má

Na Trutnovsku nepřibyl nikdo s Covid-19, celý kraj má 41 nových případů

31. 7. 2020

page.Name
Týdenní nárůst počtu potvrzených případů nákazy covid-19 v Královéhradeckém kraji je zhruba 40, nejvíce od začátku července. Výrazný je také nárůst počtu aktuálně nemocných s koronavirem, vyplynulo z dnes zveřejněných dat ministerstva zdravotnictví a Krajské hygienické stanice v Hradci Králové. Ministerstvo zveřejnilo data krátce po půlnoci, hygienici v 9:00. Situace je v hradeckém kraji přesto relativně klidná, hygienici nezjistili tzv. komunitnímu šíření.

Počet potvrzených případů od začátku epidemie koronaviru je v hradeckém kraji podle ministerstva 304. Podle dat krajské hygienické stanice, která používá jinou metodiku než ministerstvo zdravotnictví, bylo v kraji potvrzeno 286 nemocných. Oproti pátku 24. července je to nárůst v obou případech o 41. V předchozích týdnech se týdenní přírůstek pohyboval v rozmezí do 20 případů.

Z dat krajských hygieniků také vyplynulo, že počet aktuálně nemocných se za týden zvýšil o 37 na 59. Nejvíce aktivních případů je na Královéhradecku 28, dále na Rychnovsku, 13, v okrese Náchod je to 11 nemocných a v okrese Jičín sedm. Trutnovsko žádný aktivní případ nákazy dnes nemělo, vyplynulo z dopoledních dat krajských hygieniků.

"Část případů je importována ze zahraničí nebo z jiných krajů, další příčinou je předání nákazy v rámci rodiny nebo firmy. Oproti dřívější době přibývá případů u mladých lidí, kdy nacházíme souvislost s nejrůznějšími hromadnými akcemi," řekla mluvčí krajské hygienické stanice Veronika Krejčí.

V Královéhradeckém kraji se v posledních sedmi dnech potvrdil výskyt onemocnění covid-19 v několika firmách a institucích. Šlo ale o jednotlivce, nebylo zaznamenáno plošné šíření nákazy.

Například v Domově důchodců v Černožicích na Královéhradecku byl v pátek 24. července potvrzen koronavirus u jedné ošetřovatelky. Opakované testy stovky klientů a více než sedmi desítek zaměstnanců šíření covidu-19 nepotvrdily. Tento týden byl potvrzen koronavirus také u vedoucího jednoho z oddělení odboru dopravy královéhradeckého krajského úřadu. Nenakazil se na úřadě. Patnáct zaměstnanců krajského úřadu, kteří s ním byli v kontaktu, podstoupilo první testy, ani u nich se nákaza nepotvrdila. Testy se u nich budou opakovat příští týden, do té doby jsou v karanténě.

Šíření koronaviru se neprokázalo ani na hradeckém magistrátu. Šest zaměstnanců úřadu se setkalo se zaměstnankyní hradeckého pracoviště Ředitelství silnic a dálnic, u které byl později potvrzen covid-19. První vlna testování u nich nákazu nepotvrdila.

Přestože v Královéhradeckém v posledních dnech počty potvrzených nákaz koronavirem rostou, region nadále patří v ČR k těm méně zasaženým. V Královéhradeckém kraji bylo dosud zjištěno 55,11 případu nákazy v přepočtu na 100.000 obyvatel. Lépe na tom byl dnes v ČR už jen Jihočeský kraj, kde měli 51,39 případu na 100.000 obyvatel, vyplynulo z dnešních údajů ministerstva zdravotnictví.

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové se dnes léčil s covidem-19 jeden pacient, jeho stav nebyl vážný, řekl náměstek ředitele FN Hradec Králové Zdeněk Tušl. Fakultní nemocnice je jediným zařízením v kraji, které nemocné s covidem-19 léčí.

(ČTK)
Ilustrační foto: Michal Kriegler