Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

V Hradci Králové hrozí kvůli nejmenování úředníka rozpad koalice

23. 7. 2020

page.Name
V Hradci Králové hrozí kvůli sporu o jmenování nového vedoucího odboru životního prostředí rozpad koalice, ANO, ODS a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Rada města v úterý odmítla jmenovat vítězku výběrového řízení. Náměstek primátora pro životní prostředí, školství a sociální věci Martin Hanousek (Zelení) to označil za nesprávné rozhodnutí rady a uvedl, že Zelení a Změna budou řešit své pokračování v koalici. Koalice v zastupitelstvu disponuje těsnou většinou 19 z 37 hlasů.

Odbor životního prostředí je po odchodu bývalé vedoucí do důchodu od konce května bez vedoucího. Rada města výběr nového vedoucího v minulosti dvakrát odložila a v úterý z deseti členů rady hlasovali pro navrženou novou vedoucí čtyři radní, a to Hanousek, Adam Záruba (Změna), primátor Alexandr Hrabálek (ODS) a jeho náměstkyně Monika Štayrová (ANO).

Podle Hrabálka by spor neměl být důvodem konce koalice. "Bouře nastávají, bouře utichají. Je naší záležitostí, abychom se domluvili," řekl. Koalice podle něj přes určité turbulence funguje a začíná získávat výsledky. V dohodu ohledně jmenování vedoucího odboru očekává i Štayrová. "Problém je o komunikaci, která by měla pokračovat," řekla.

Jmenování vedoucího odboru Hanousek označil za zásadní. "Nebylo zvykem, že bychom si navzájem ovlivňovali jmenování vedoucích pracovníků. Do určité míry to chápu i jako vyjádření nedůvěry vůči mně," řekl. Změna a Zelení proto podle něj budou řešit, jak a zda pokračovat v současné koalici. Vybraná kandidátka, jejíž jméno nezveřejnili, podle něj měla zkušenosti z práce pro vládu, na ministerstvu a v Bruselu a kvality ostatních deseti zájemců přesahovala.

Náměstkyně primátora Věra Pourová (ANO) jmenování kandidátky nepodpořila, protože o ní chtěla víc informací, zda je odborně zdatná, zda má příslušné vzdělání v oblasti životního prostředí a praxi. "Neviděla jsem tam v podstatě ani jedno. Pokud budu mít důkaz o tom, že má praktické zkušenosti, tak se určitě bránit nebudu," řekla Pourová.

Výběr nového vedoucího údajně podle Hanouska také provázely "pokusy o ovlivňování řízení nějakými politickými směry". Hrabálek i Pourová to odmítli.

V červnu byla koalice ve sporu kvůli stavbě fotbalového stadionu. Změna pro Hradec a Zelení se otevřeně přidaly na stranu opozice, která odmítá uzavření údajně předražené zakázky na správce stavby stadionu. V březnu ODS pohrozila rozpadem koalice v souvislosti s tehdejší návštěvou premiéra Andreje Babiše (ANO) v kraji. ODS se nelíbilo, že koaliční partneři z ANO se podíleli na přípravě návštěvy premiéra v Hradci a primátora přitom údajně obešli.

(ČTK)