Úterý

5. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hojně navštěvované dožínky se kvůli riziku nákazy letos neuskuteční

28. 5. 2020

page.Name
Dožínky jsou ve slovanské lidové kultuře svátek sklizně slavený na konci žní. V kalendáři Královéhradecka má tato oblíbená slavnost každoročně své stabilní místo. Bohužel, letos tomu bude jinak a krajské dožínky se neuskuteční.

„Důvodem je nejasný vývoj epidemie koronaviru a opatření proti jeho šíření, které by akce s vysokou návštěvností nesplňovala,“ vysvětlili pořadatelé z Regionální agrární komory Královéhradeckého kraje s ohledem na to, že účast na této akci každoročně přesahuje 30 tisíc návštěvníků.

„Rozhodli jsme se proto letošní ročník kvůli riziku šíření koronaviru zrušit. Doufáme, že o to povedenější budou dožínky v roce 2021, na které se už teď moc těšíme,“ uvedla ředitelka Regionální agrární komory Hana Pisarčíková. Předseda představenstva této instituce Jaroslav Vojtěch v této souvislosti připomenul, že ke zrušení akce bylo po dlouhé úvaze přistoupeno po oznámení, že se nebudou konat obdobné události, jako jsou Země živitelka či Radešínská Svratka.

„Královéhradecké dožínky každý rok přivedou do krajské metropole desetitisíce návštěvníků a jejich popularita ani v dnešní době neupadá. Byla by škoda snížit vysoko nastavenou laťku z důvodu rizika nejasného vývoje epidemie koronaviru. Chceme uspořádat alespoň menší akci v podobě výročního farmářského trhu v některém podzimním termín,“ doplnil radní Karel Klíma.

(hyš-tz)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: Královéhradecké krajské dožínky