Pátek

19. dubna 2024

Nyní

-1°

Zítra

Svátek má

Kraj získal nové přístroje pro léčbu nemocných pacientů s koronavirem

6. 11. 2020

page.Name
Královéhradecký kraj převzal a distribuoval 13 nových přístrojů pro vysokoprůtokovou kyslíkovou terapii. Přístroje budou pomáhat při hospitalizaci pacientů s těžším průběhem nemoci covid-19 v šesti nemocnicích. V nejbližší době by měl obdržet ještě osm kusů plicních ventilátorů.

„V úterý večer jsem jednal s ředitelem Správy státních hmotných rezerv a jsem moc rád, že vyslyšel prosbu Královéhradeckého kraje a distribuují nám jako jednomu z prvních 13 HFNO přístrojů. V současnosti je totiž náš kraj jeden z nejvíce postižených regionů v zemi. Zároveň jsme se dohodli i na dodávce dalších osmi plicních ventilátorů. Předpokládám, že by měly dorazit do konce týdne,“ uvedl hejtman Martin Červíček.

Nové přístroje pro vysokoprůtokovou oxygenoterapii je systém pro nosní podávání kyslíku a je důležitý ve chvíli, kdy pacientův zdravotní stav vyžaduje podporu, ale není natolik vážný jako v případě umělé plicní ventilace. „Zařízení dodaná ministerstvem zdravotnictví využijí nemocnice v Náchodě, Rychnově nad Kněžnou, Jičíně, Trutnově, Dvoře Králové nad Labem i v hradecké fakultní nemocnici,“ informoval radní pro oblast zdravotnictví Zdeněk Fink.

V současné době v nemocnicích v regionu slouží tento typ zařízení v rámci akutní lůžkové péče během léčby více než dvou desítek pacientů s covidem-19. Dalších 13 přístrojů tak významně navýší kapacitu této léčby. Kromě toho kraj obdržel přes 150 tisíc respirátorů, které postupně nechá rozvést do sociálních zařízení.

Podle náměstkyně hejtmana Martiny Berdychové budou respirátory rozděleny mezi desítky sociálních zařízeních v kraji. „Aktuální zásoby těchto zařízeních jsou podle našich informací dostatečné, přesto vítáme tuto zásilku respirátorů, které vytvoří železnou zásobu. V těchto dnech také probíhá distribuce testovacích sad pro plošné testování v sociálních zařízeních. Materiál distribuuje ministerstvo zdravotnictví přímo do zařízení, která plošné testování provedou,“ sdělila náměstkyně.

V sociálních zařízeních kraj eviduje na 390 nakažených klientů covidem-19. Situace je zde ale stabilizovaná a počet nakažených se postupně zmenšuje. V zasažených domovech pro seniory vypomáhají pracovníci z jiných zařízení, ale i dobrovolníci a externisté, které zařízení najímají na dohody.

(hyš-tz-dl)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: bmc-medical.com