Úterý

18. června 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Mobilní odběrový tým odebral první desítky vzorků

4. 11. 2020

Mobilní odběrový tým odebral první desítky vzorků 7 snímků
V hradeckém kraji začal fungovat mobilní odběrový tým Covid-19. Tvoří ho příslušníci Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje - zdravotničtí záchranáři. Jejich úkolem je zajišťovat odběry vzorků pro testování na onemocnění covid-19 a doplňuje tak stávající systém odběrových míst a týmů, které pracují v terénu napříč celým krajem, oznámila mluvčí hasičů Martina Götzová

S prvními odběry začali hasiči o víkendu. Do dnešního dne odebrali celkem téměř 80 vzorků stěrů z nosohltanu. V pondělí zajišťovali například odběry v Domově důchodců Humburky, kde testovali asi 35 klientů a zaměstnanců. Tým je dle potřeby vysílán do terénu na základě požadavku krajské hygienické stanice nebo Integrovaného centrálního řídícího týmu (ICŘT).

"Zdravotničtí záchranáři pomáhají při zajištění odběrů například v sociálních zařízeních nebo mezi občany, kteří se nemohou dostavit do stávajících odběrových center. Na závěr každého dne předávají příslušníci vzorky do laboratoře ve Fakultní nemocnici Hradec Králové," vysvětlila Götzová. 

Hasiči se zapojují do testování po dohodě ministerstva zdravotnictví, s ministerstvem vnitra, generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR a Zdravotnickými zařízeními Ministerstva vnitra. "V každém kraji působí minimálně jeden tým a musí být k dispozici do 24 hodin od obdržení výzvy z Integrovaného centrálního řídícího týmu," upřesnila Götzová.

V hradeckém kraji působí jeden mobilní odběrový tým. V něm se střídají příslušníci Hasičského záchranného sboru - kvalifikovaní zdravotničtí záchranáři s odpovídajícím vzděláním. "Dále je tým doplněn o řidiče vozu - asistenta. Posádka využívá při práci předepsané ochranné prostředky, hasiči jsou oděni do jednorázového protichemického oděvu a dále využívají respirátor společně s ochrannými brýlemi," uvedla Martina Götzová.

Práce mobilního odběrového týmu nezasáhne do akceschopnosti hasičského záchranného sboru. "V rámci již zavedených opatření proti šíření nákazy koronavirem slouží profesionální jednotky HZS Královéhradeckého kraje v tzv. minimálních početních stavech. Hasiči - zdravotničtí záchranáři budou v případě působení v mobilním odběrovém týmu zařazeni mimo výjezd," dodala mluvčí hasičů Martina Götzová.

Mobilní odběrový tým se pohybuje po celém kraji ve speciálně označeném sanitním voze, který získal hasičský záchranný sbor bezúplatným převodem od Královéhradeckého kraje. Jedná se o vyřazený sanitní vůz, který dosud využívala Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje. U hasičského sboru by mělo vozidlo sloužit rovněž k zajištění zásahové činnosti, výcviků, odborné přípravy a sportovních akcí.

(pac, tz-mgö)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje