Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Nezaměstnanost v hradeckém kraji v říjnu klesla, bez práce bylo 10.565 lidí

4. 11. 2020

page.Name
Nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji v říjnu klesla na 2,8 procenta ze zářijových 2,9 procenta. V červenci a v srpnu nezaměstnanost činila rovná tři procenta. Práci k poslednímu říjnu nemělo 10.565 lidí, proti září jich bylo o 314 méně. Počet volných míst nahlášených zaměstnavateli úřadům práce v říjnu meziměsíčně vzrostl o 220 na 11.899 míst. Údaje o nezaměstnanosti ve středu ráno zveřejnil Úřad práce ČR.

Meziročně proti říjnu 2019 nezaměstnanost v kraji vzrostla o sedm desetin procentního bodu z tehdejších 2,1 procenta. Letošní říjnová nezaměstnanost je nejvyšší od roku 2016, kdy činila 3,6 procenta.

Nezaměstnanost v říjnu klesla na Hradecku, Jičínsku, Náchodsku a Trutnovsku. Stagnovala na Rychnovsku, kde pracovní trh dlouhodobě ovlivňuje závod automobilky Škoda Auto v Kvasinách. Rychnovsko mělo s hodnotou 1,8 procenta opět nejnižší nezaměstnanost v Česku. Nejvyšší nezaměstnanost v kraji ve výši 3,5 procenta byla nadále na Náchodsku.

Podle Úřadu práce ČR v říjnu trval zájem zaměstnavatelů o nové zaměstnance, především v technických a dělnických profesích. Nezaměstnanost podle úřadu klesla přesto, že v říjnu byla kvůli protiepidemickým opatřením přerušena turistická sezona. "Přepokládáme, že v následujících měsících nezaměstnanost, v souvislosti s útlumem sezonních prací, zejména v zemědělství a v lesnictví, pravděpodobně vzroste. Ve větším počtu by se mohli začít hlásit také pracovníci z oblasti služeb," uvedl ředitel odboru zaměstnanosti Úřadu práce ČR Jan Karmazín.

(ČTK)