Úterý

18. června 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Očkování proti covidu v kraji zahájí jako první hradecká fakultní nemocnice

28. 12. 2020

page.Name
Do hradeckého kraje by mělo do konce ledna dorazit až 12 tisíc vakcín proti covidu-19. Jako první, už v tomto týdnu, bude zahájeno očkování ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Krajské nemocnice očekávají dodávku vakcín okolo 7. ledna. První na řadu by měli přijít zdravotníci z covidových oddělení nemocnic a někteří ohrožení pacienti.

„Fakultní nemocnice má v plánu očkovat mezi svátky, do úterý má dostat zhruba 500 dávek, které do Silvestra proočkuje. Je připraven seznam, dokonce je převis zájemců o očkování," řekl dnes náměstek ředitele tohoto zdravotnického zařízení Zdeněk Tušl. V krajských nemocnicích by se mohlo začít očkovat proti covidu-19 od pondělí 11. ledna.

„Závoz by měl proběhnout 7. ledna, předpokládáme, že od 11. ledna by mělo očkování v krajských nemocnicích začít. Předpokládáme, že nejprve oočkujeme covidový personál krajských nemocnic a rizikové skupiny hospitalizovaných pacientů,“ potvrdila Martina Svatoňová z kanceláře hejtmana.

Počet nemocných s covidem s nutností hospitalizace v kraji opět stoupá. V krajských nemocnicích bylo dnes 223 hospitalizovaných pacientů, z toho na 38 lůžkách intenzivní péče (JIP). „Například před deseti dny jsme měli 160 hospitalizovaných pacientů s covidem, to je nárůst o více než 60 lidí,“ uvedla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

V hradecké „fakultce“ se včera léčilo okolo 130 pacientů s covidem, z nichž asi třicítka byla na JIP. Před deseti dny zde byla hospitalizována necelá stovka pacientů s covidem-19, z toho přibližně třetina byla na JIP. Index koronavirového protiepidemického systému PES v Královéhradeckém kraji je na 75 bodech ze sta. Kraj tak spadá do čtvrtého, tedy druhého nejvyššího, stupně rizika.

Nejvyšší skóre v kraji měl dnes okres Rychnov nad Kněžnou, 79 bodů. V pátém stupni je kromě Rychnovska i Náchodsko. Hradecko, Jičínsko a Trutnovsko spadají do pásma čtvrtého stupně, vyplynulo z údajů ministerstva zdravotnictví. V celé ČR bylo skóre 71, což odpovídá čtvrtému stupni indexu PES. Opatření ale odpovídají nejvyššímu pátému.

V Česku začalo očkování proti nemoci covid-19 v neděli 27. prosince. Čtyři pražské a dvě brněnské nemocnice mohou zatím využít bezmála 10 tisíc dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech.

(ČTK)