Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Policie v Královéhradeckém kraji na Silvestra posílila kontroly

31. 12. 2020

page.Name
Policie v Královéhradeckém kraji v poslední den v roce mírně posílila dohled nad dodržováním opatření proti šíření koronaviru. Zaměří se na místa, kde by se lidé mohli shromažďovat, jako centra měst. Uvedla to mluvčí krajské policie Eva Prachařová. Od 21:00 je kvůli riziku šíření koronaviru zákaz vycházení. Podle policie by lidé měli oslavy Nového roku přizpůsobit aktuálním platným nařízením.

"V případě, že budou venku skupinky lidí, policisté budou vyhodnocovat všechny okolnosti a podle toho budou věc řešit například domluvou, upozorněním na platná nařízení nebo přistoupí k restriktivním opatřením, jako je pokuta nebo oznámení na příslušný úřad," řekla Prachařová.

V Česku od neděle platí pátý, nejvyšší stupeň protiepidemického systému PES. Od 21:00 do 05:00 je zákaz vycházení. Výjimku mají třeba lidé jdoucí do práce nebo z práce. Lidé také mohou mimo jiné venčit psy, a to v okruhu do půl kilometru od bydliště. Na veřejně přístupných místech se nesmí pít alkohol. Města v kraji zrušila hromadné novoroční oslavy či ohňostroje.

"Policisté budou kontrolovat místa, kde by se mohli lidé shromažďovat. Samozřejmě pokud dostaneme nějaké oznámení, tak budeme prověřovat," řekla Prachařová.

Ke státní policii se připojí i městští strážníci z Hradce Králové. "Posilujeme hlídky, budeme monitorovat celé město, budeme reagovat na podněty a stížnosti občanů. Hlídky budou ve vyšší míře zvláště v centru města," řekla mluvčí hradecké městské policie Eva Kněžourová.

Také podle ní se strážníci budou snažit nejprve incidenty řešit domluvou. "Pokud to nebude mít žádný efekt, můžeme na místě udělit i pokutu do 10.000 korun," řekla Kněžourová.

V posledních dnech roste zájem o jednodenní návštěvy horských oblastí. Lyžařská střediska vládní nařízení uzavřelo, lidé tak většinou vyrážejí za turistikou nebo sáňkovat. Také tam zaměřuje policie pozornost. Motoristé často parkují na místech, která nejsou k tomu určená.

"V Orlických horách jsme zaznamenali ve větší míře parkování na místech, kde je zákaz stání. Takto parkující vozidla pak komplikují průjezd vozidlům integrovaného záchranného systému či údržby silnice," řekla Prachařová.

Česko dnes přivítá příchod nového roku netradičně, a to kvůli přísným protiepidemickým opatřením bez tradičních venkovních oslav.

(ČTK)
Ilustrační foto: Miloš Šálek