Neděle

23. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Poslední letošní lyžovačka přilákala do areálů na východě Čech tisíce lyžařů

26. 12. 2020

page.Name
Možnosti posledního lyžování před nedělním uzavřením lyžařských areálů využily v Královéhradeckém kraji tisíce lyžařů. Vlekaři v Krkonoších i v Orlických horách díky ochlazení a poklesu teplot pod nulu spustili naplno zasněžování. Chtějí být připraveni na zahájení provozu, až vládní restrikce vyvolané epidemií covidu-19 pominou. Vláda kvůli epidemii od neděle zakázala provoz lyžařských vleků, hotely nesmějí turisty ubytovávat již od 18. prosince.

Do krkonošského SkiResortu Černá hora - Pec dnes přijelo zhruba 2000 návštěvníků. "Většinu z nich tvořili lyžaři v areálech na Černé hoře a v Peci pod Sněžkou, dost ale bylo i těch, kteří slunečný den využili k výjezdu kabinkovou lanovkou na hřebeny a k pěší procházce na čerstvém vzduchu," řekla mluvčí SkiResortu Zina Plchová.

Ačkoliv bylo ve SkiResortu nejvíce lidí od začátku zimní sezony, proti jiným rokům šlo o zhruba třetinovou návštěvu. "I proto se až na výjimky dařilo fronty u vleků a lanovek koordinovat," uvedla mluvčí. V Peci pod Sněžkou se budou moci lyžaři letos ještě svézt na dnešním večerním lyžování, které začíná v 18:00.

V největším lyžařském středisku Špindlerův Mlýn se dnes lyžařská kapacita přiblížila maximu. On-line prodej skipasů do areálu Svatý Petr vlekaři proto museli v průběhu dne pozastavit. Návštěvníkům střediska doporučili výjezd lanovkou na Medvědín pro pěší turistiku.

Od neděle 27. prosince budou ve SkiResortu v provozu pro pěší či běžkaře kabinová lanovka z Janských Lázní na Černou horu a lanovka Zahrádky v Peci pod Sněžkou. U horních stanic obou lanovek budou moci rodiny s dětmi využít zasněženou plochu pro bobování nebo krátké sáňkování. "Jakmile to podmínky umožní a připadne sníh, upravíme také běžeckou trasu okolo Černé hory," řekla Plchová.

SkiRestort podle ní věří, že se epidemickou situaci podaří brzy stabilizovat a že se hory lyžařům otevřou co nejdříve. "I proto využijeme i nadále všechny mrazivé dny a budeme zasněžovat a připravovat areály na opětovné otevření," uvedla. Podobně uvažují v Deštném v Orlických horách. "Zasněžujeme oba areály, abychom se po nuceném uzavření provozu vrátili v plné síle," uvedli místní vlekaři.

Ve Špindlerově Mlýně bude od neděle pro pěší turisty jezdit lanovka na Medvědín. V provozu bude nadále i kabinová lanovka z Pece pod Sněžkou na Sněžku, která vozí jen pěší turisty.

Dosavadní lyžování v Krkonoších a v Orlických horách bylo kvůli nedostatku sněhu omezené, lyžovalo se na části sjezdovek pokrytých umělým sněhem. Kromě Černé hory, Pece pod Sněžkou a Špindlerova Mlýna se dnes ještě lyžovalo v krkonošské Malé Úpě, v Mladých Bukách a v Deštném v Orlických horách a v Říčkách v Orlických horách.

(ČTK)
Foto: Skiareál Špindlerův Mlýn