Pondělí

26. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V Královéhradeckém kraji je v nemocnicích asi 330 pacientů s covidem

30. 12. 2020

page.Name
V nemocnicích v Královéhradeckém kraji stoupají počty pacientů s covidem. Souvisí to se zhoršováním epidemie, podle dnešního indexu PES je v Královéhradeckém kraji nejhorší situace v České republice. Aktuálně se v nemocnicích v kraji léčí zhruba 330 pacientů s covidem, v pátek 18. prosince to bylo asi 260. Nemocnice jsou připraveny zvýšit počet covidových lůžek, vyplynulo z vyjádření zástupců nemocnic. O pacienty s koronavirem v kraji pečují krajské nemocnice a státní Fakultní nemocnice Hradec Králové.

V hradecké FN bylo dopoledne hospitalizovaných 138 pacientů s covidem, v pondělí asi 130. "Během vánočních svátků jsme měli asi 30 příjmů. Na JIP je volných sedm míst. Situaci zatím zvládáme, v záloze máme připraveny další kapacity," uvedl dnes náměstek ředitele hradecké FN Zdeněk Tušl.

V nemocnicích Královéhradeckého kraje se dnes léčilo zhruba 190 pacientů s covidem-19, z nichž asi 40 na intenzivních lůžkách (JIP). "Obsazenost našich kapacit je aktuálně necelých 80 procent," řekla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

Volná kapacita covidových lůžek na JIP v krajských nemocnicích je asi 13 procent a standardních lůžek 23 procent.

"Situace v kraji se zhoršuje, zatím však situaci v krajských nemocnicích zvládáme, i když se kapacita lůžek pomalu naplňuje. Z tohoto důvodu připravujeme rozšíření počtu lůžek a dovybavujeme i běžná lůžka na standardních odděleních," uvedl hejtman kraje Martin Červíček.

Nemocnice se dál potýkají s nedostatkem zdravotníků, například krajské nemocnice opět povolávají studenty, kteří jsou ochotni pomoci. Podle generálního štábu by se od pondělí do výpomoci v krajských nemocnicích v Náchodě, v Rychnově nad Kněžnou a v léčebně pro dlouhodobě nemocné v Jaroměři mělo zapojit 22 vojáků. Na starosti budou mít pomocné práce. Podle zástupců kraje chybělo na počátku týdne v krajských nemocnicích z důvodu pracovní neschopnosti či karantény celkem 255 personálu.

"V Náchodě chybí přibližně 60 lidí, v Rychnově nad Kněžnou více než 40 a v Jaroměři devět sester," uvedla Chytilová.

Laboratoře krajských nemocnic v úterý vyšetřily téměř 600 PCR testů a 700 antigenních. "U PCR testů bylo včera zjištěno 50 procent covid pozitivních lidí, u antigenních testů byl záchyt pozitivních lidí 14 procent," řekla ČTK Chytilová. Padesátiprocentní podíl pozitivních PCR testů z úterý má také hradecká FN.

(ČTK)
Foto: FN Hradec Králové