Středa

24. července 2024

Nyní

14°

Zítra

11°

Svátek má

Všechny okresy v Královéhradeckém kraji jsou v 5. stupni rizika PES

15. 12. 2020

page.Name
Epidemická situace v Královéhradeckém kraji se podle původního rizikové skóre protiepidemického systému PES zhoršila. K úterku se ocitlo všech pět okresů v nejhorším pátém stupni, v pondělí to byly dva okresy, ostatní byly ve čtvrtém. Index PES pro hradecký kraj oproti pondělí stoupl o dva body na 81. Před tím se držel čtyři dny na 79, což také odpovídalo nejhoršímu pátému stupni. Nejvyšší skóre v kraji měly dnes okresy Rychnov nad Kněžnou a Jičín, a to shodně 81 bodů. Vyplynulo to z aktuálních dat ministerstva zdravotnictví.

Index PES hradeckého kraje byl v úterý vysoko nad republikovou hodnotou, která byla 66 bodů, což znamená čtvrtý stupeň rizika. V ČR, tedy i v hradeckém kraji, přesto i nadále platí třetí, mírnější stupeň pohotovosti. Od pátku by celá republika měla znovu přejít do horšího, čtvrtého stupně, což bude znamenat opětovné zpřísnění protiepidemických opatření.

V Královéhradeckém kraji si od pondělí pohoršily všechny okresy, nejvíce Jičínsko, a to o deset bodů na 81 ze sta. Na Rychnovsku index PES vzrostl na 81 z pondělních 74 a na Hradecku o pět na úterních 79. Tyto tři okresy byly v pondělí v mírnější čtvrtém pásmu rizika. Na Náchodsku stoupl index o tři body na 79 a Trutnovsku o dva na 78. Před týdnem byly tři okresy, Rychnovsko, Náchodsko a Jičínsko ve čtvrtém stupni a dva, Hradecko a Trutnovsko ve třetím. Hradecký kraj měl v úterý 8. prosince skóre 62, tedy v pásmu čtvrtého stupně.

Skóre PES pro kraj při zohlednění všech testů včetně antigenních je ale výrazně nižší, a to 60, což odpovídá třetímu stupni. Dvojí údaje PES v úterý ministerstvo zveřejnilo poprvé.

Rychnovsko podle dat ministerstva zdravotnictví za posledních sedm dní zaznamenalo zhruba 413 nakažených na 100.000 lidí. Hradecko má za týden přibližně 339 zjištěných případů covidu-19 na 100.000 obyvatel, Jičínsko zhruba 336, Náchodsko asi 279 a Trutnovsko 240.

(ČTK)
Ilustrační foto: Michal Kriegler