Pátek

14. června 2024

Nyní

13°

Zítra

15°

Svátek má

Darujte plazmu, vyzvala lidi fakultní nemocnice v Hradci Králové

27. 10. 2020

page.Name
Fakultní nemocnice Hradec Králové vyzvala lidi vyléčené z nákazy covid-19 k darování plazmy, která poslouží k léčbě nemocných s covidem-19. Od června plazmu na transfuzním oddělení nemocnice darovaly desítky lidí, kteří se s nákazy uzdravili. Plazma byla využita k léčbě pacientů ve fakultní nemocnici a také v krajských nemocnicích, uvedl mluvčí fakultní nemocnice Jakub Sochor.

Transfuzní oddělení hradecké fakultní nemocnice je jediným pracovištěm v Královéhradeckém kraji, které plazmu odebírá. Podání plazmy, která byla odebrána uzdravené osobě po prodělaném koronavirovém onemocnění, je jednou z možností léčby pacientů s covidem-19.

"Zájemci o darování plazmy mohou přijít bez objednání na transfuzní oddělení. V pracovních dnech od 07:00 do 11:00 a ve středu i od 14:00 do 17:00, kdy jim odebereme vzorek krve na zjištění protilátek proti koronaviru a vyšetříme je, zda splňují kritéria dárcovství," uvedl primář transfuzního oddělení Vít Řeháček. Lidé s vysokou hladinou protilátek proti covidu budou za jeden až tři týdny vyzváni k odběru plazmy.

Odběr plazmy trvá zhruba 45 minut. Plazmu lze darovat vícekrát, minimální interval mezi dvěma odběry je 14 dnů. Dárci musí být mezi 18 a 65 lety, musí mít platné zdravotní pojištění. Podmínkou je to, že zájemce o dárcovství nikdy nedostal transfuzi a u žen navíc, že nikdy nebyly těhotné.

(ČTK)
Foto: FN Hradec Králové