Neděle

23. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Lyžařské areály v Královéhradeckém kraji letos investovaly méně

11. 10. 2020

page.Name
I když lyžařská střediska v Královéhradeckém kraji letos investovala do rozvoje dohromady desítky milionů korun, bylo to méně než v předchozích letech. Mezi největší investice patří výměna páteřní čtyřsedačkové lanovky za výkonnější šestisedačkovou s krycími bublinami za 65 milionů korun ve Ski centru Říčky v Orlických horách. Vyplývá to z vyjádření zástupců skiareálů, kteří netrpělivě sledují vývoj opatření proti šíření koronaviru v ČR. Jsou připraveni na změny reagovat a doufají, že nebudou muset sezonu předčasně ukončit jako na jaře.

Ski centrum Říčky vlastní a provozuje Ski klub Ústí nad Orlicí. Podle jeho zástupců je výměna páteřní lanovky za poslední roky největší investicí. V Rakousku zakoupená šestisedačková lanovka nabídne lyžařům větší komfort a také bude rychlejší. "Šli jsme do toho, abychom návštěvníkům zvýšili komfort a bezpečnost. Nemusí mít obavy, že budou přeplněné sjezdovky. Přepravní kapacita se nezvýší nijak dramaticky, bude to do 15 procent," řekl obchodní manažer ski klubu Jan Duffek.

Stavební práce začaly v květnu, součásti výměny lanovky byla také stavební úprava stanic. "Cena 65 milionů korun zahrnuje nákup lanovky, repasy, ale i stavební práce spojené například s výstavbou depa. Není to nová lanovka, ale na kvalitu a pohodlí to nebude mít žádný vliv," řekl Duffek.

Novinkou bude v Říčkách také samoobslužný prodejní a výdejní automat na čipové karty pro lyžaře. Podle zástupců Ski centra není vyloučeno, že se zvednou ceny. "Není o tom ještě rozhodnuto. Pokud k tomu dojde, tak nepůjde o skokové navýšení cen," řekl Duffek.

Největší skiareál v Orlických horách v Deštném letos investoval do rozvoje dohromady okolo 20 milionů korun. Jde hlavně o obnovu a automatizaci systému zasněžování u čtyřsedačkové lanovky z roku 2017 za 16 milionů korun a také investici do obnovy vozového parku. "Na podzim přivezeme rolbu s navijákem," řekl Petr Prouza z deštenského skiareálu.

Naopak největší krkonošské středisko ve Špindlerově Mlýně letos investovalo méně. V příštích letech chce uskutečnit finančně náročný projekt propojení lyžařských areálů Medvědín a Svatý Petr. "Investice v letošním roce jsou spíše provozního charakteru, v řádech nižších jednotek milionů korun," řekl Adam Svačina ze špindlerovského střediska.

Jednou z hlavních novinek bude převážně ze sněhu vytvořená skikrosová trať, na kterou bude mít vedle závodníků přístup i veřejnost. "Kde vznikne, zatím uvádět nechceme. Máme vytipovaná tři místa. Půjde převážně o práci se sněhem," řekl Svačina.

Pokud zimní sezona začne, tak už nyní je jasné, že v lyžařských areálech v hradeckém kraji budou samozřejmostí dezinfekce, zakrývání úst a nosu nebo úpravy koridorů na nástup na vleky a lanovky tak, aby bylo možné dodržovat rozestupy a lidé se neshlukovali. Letos na jaře v Krkonoších při první vlně pandemie koronaviru zimní sezona skončila předčasně.

(ČTK)
FOTO: Skicentrum Říčky v Orlických horách