Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

14°

Zítra

15°

Svátek má

Nezaměstnanost v hradeckém kraji v září klesla, bez práce je 10.879 lidí

2. 10. 2020

page.Name
Nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji v září klesla na 2,9 procenta ze srpnových tří procent. Práci k poslednímu září nemělo 10.879 lidí, proti srpnu jich bylo o 210 méně. Počet volných míst nahlášených zaměstnavateli úřadům práce v září meziměsíčně vzrostl o 51 na 11.679 míst. Údaje o nezaměstnanosti v pátek zveřejnil Úřad práce ČR.

Meziročně proti září 2019 nezaměstnanost v kraji vzrostla o osm desetin procentního bodu z tehdejších 2,1 procenta. Letošní zářijová nezaměstnanost je nejvyšší od roku 2016, kdy činila 3,7 procenta.

Nezaměstnanost v září klesla na Hradecku, Jičínsku a Náchodsku, stagnovala na Rychnovsku a Trutnovsku. Rychnovsko, kde pracovní trh dlouhodobě ovlivňuje závod automobilky Škoda Auto v Kvasinách, mělo s hodnotou 1,8 procenta opět nejnižší nezaměstnanost v Česku. Nejvyšší nezaměstnanost ve výši 3,7 procenta byla nadále na Náchodsku.

Podle Úřadu práce ČR v září pokračoval trend pozvolného oživování trhu práce. "Skončily dovolené a převážná většina firem opět rozjela naplno výrobu a přijímá nové zaměstnance. Nadále pokračují sezonní práce a zároveň ještě doznívá turistická sezona," uvedl úřad. Zaměstnavatelé mají zájem především o zaměstnance v dělnických profesích, o pomocné a nekvalifikované zaměstnance a kvalifikované řemeslníky. Úřad předpokládá, že v dalších měsících by nezaměstnanost kvůli útlumu sezonních prací měla růst.

V celostátním srovnání měl Královéhradecký kraj v září třetí až čtvrtou nejnižší nezaměstnanost. Nižší nezaměstnanost měly s hodnotami 2,6 a 2,7 procenta Pardubický kraj a Jihočeský kraj, stejnou měl Zlínský kraj. V celé ČR nezaměstnanost v září zůstala na srpnových a červencových 3,8 procenta.

(ČTK)