Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

21°

Svátek má

O titul Stavba roku 2020 usiluje také krásné schodiště Bono Publico

13. 10. 2020

O titul Stavba roku 2020 usiluje také krásné schodiště Bono Publico 8 snímků
Celkem 84 staveb z České republiky bylo nominováno do tradiční soutěže Stavba roku 2020. V této souvislosti může hlasovat také veřejnost na www.stavbaroku.cz, ale už pouze jen do středečního poledne. Mezi přihlášenými stavbami jsou také schodiště Bono Publico – Hradec Králové, cyklostezka Hradec Králové – Pardubice: Stezka mechu a perníku – trasa přes slepé rameno či most ve Svinarech.

Schodiště Bono Publico se nachází na jižním svahu historického jádra Hradce Králové, spojující prostor křižovatky ulic Komenského a Ignáta Hermanna s Velkým náměstím a je zapsáno v seznamu kulturních památek. Představuje typ krytého schodiště položeného příčně po svahu tak, že spojuje výškově značně odlišné úrovně komunikace pod svahem a úrovně hlavního městského prostoru – Velkého náměstí. Komunikace je dlouhá 37,5 metru, převýšení obou vstupních úrovní činí zhruba 11,6 metru, průměrné stoupání je tedy přibližně 18 stupňů.

Schodiště je nově vybaveno ozvučením včetně ovládání pro hudební produkci volenou uživateli pro zpříjemnění průběhu cesty schodištěm. Z hlediska ozvučení jde o deset reproduktorů a dvou ovládacích panelů s displayem pro využití veřejností. Reproduktory hudební produkce jsou uloženy vždy po dvou kusech v pěti ocelových schodnicích na každé ze tří pískovcových podest.

Cyklostezka nominovaná do soutěže prochází téměř nezastavěným územím mezi Hradcem Králové a Vysokou nad Labem. Je vedena po levém břehu řeky Labe, slouží pro rekreační jízdy obyvatel i pro občasný pojezd správce toku Labe. Trasa začíná na jižním konci ulice K Labi v Hradci Králové – Třebši, končí napojením na silnici třetí třídy. Celkové délka navržené cyklostezky je 4,211 kilometru, připojení Vysoká nad Labem je v délce 0,79 kilometru. Uspořádání trasy tvoří pruh pro cyklisty a chodce o šířce tři metry.

Třetí nominant je nový most přes řeku Orlici ve Svinarech, který nahradil původní z roku 1907, jež byl v havarijním stavu. Jde o jednopolový most s rozpětím 75 metrů. Nosnou konstrukci tvoří podélně předepnutá betonová monolitická deska s krajními trámy, které jsou zavěšeny na ocelové oblouky pomocí ocelových závěsů. Ocelové oblouky jsou samostatně stojící a jsou vetknuté do betonové mostovky. Nosná konstrukce je na opěrách uložena pomocí hrncových ložisek. Mezi nosnou konstrukcí a závěrnými zídkami jsou hřebenové mostní závěry.

Poprvé v historii celorepublikové soutěžní přehlídky Stavba roku porota udělila zcela výjimečně hned 24 nominací na titul. Vypisovateli 28. ročníku tradiční prestižní soutěžní přehlídky jsou Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je také organizátorem a zakladatelem celé soutěže, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a Svaz podnikatelů ve stavebnictví ČR.

Přehled všech nominovaných staveb najdete ZDE.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: stavbaroku.cz