Středa

24. července 2024

Nyní

14°

Zítra

11°

Svátek má

Senátoři budou projednávat návrh na vyšší kompenzace obcím a krajům

29. 10. 2020

page.Name
Horní komora českého parlamentu se bude na své čtvrteční schůzi zabývat pozměňovacími návrhy, které navyšují kompenzace městům a krajům, jimž kvůli dopadům epidemie koronaviru poklesly daňové příjmy. Ve hře jsou dva pozměňovací návrhy. Jejich budoucnost – vzhledem k odlišnému rozložení sil v Poslanecké sněmovně, která by musela pozměňovací návrh také schválit – je však velice nejistá. Přitom například pro Vrchlabí je ve hře suma okolo 8 milionů korun.

Senátoři STAN, kteří v Senátu tvoří druhou nejpočetnější frakci, toto pondělí navrhli, aby stát zvýšil obcím a městům kompenzační příspěvek z 1250 na 1900 korun a krajům vyplatil příspěvek 800 korun na obyvatele. „Tento návrh našeho klubu předloží na schůzi kolega Michael Canov,“ uvedl vrchlabský starosta a člen senátorského klubu STAN Jan Sobotka. „V létě parlament schválil, že města a obce dostanou kompenzaci ve výši 1250 korun na obyvatele. Tyto peníze už obce obdržely. Nicméně vzhledem k vývoji situace budou propady příjmů měst ještě vyšší. Navíc letní kompenzace pokryla jen výpadek daně z příjmů, nicméně u dalších sdílených daní, jež se rovněž podílejí na příjmech měst, už však nikoliv. Proto tu je ten nárůst o 650 korun. V rámci tehdy navržených kompenzací měly ještě kraje dostat 500 korun na každého svého obyvatele, ale nedostaly však vůbec nic,“ dodal Sobotka.

Vláda tehdy odmítla poslat krajům kompenzace s odůvodněním, že obdržely státní příspěvek ve výši 12 miliard korun na opravy silnic a další příspěvek na sociální programy. Senátoři STAN přesto vrací tento požadavek na kompenzaci zpět, ale původní výši 500 korun zvýšili na 800 korun.

Kromě návrhu STAN budou senátoři projednávat alternativní předlohu z dílny hospodářského výboru Senátu, který navrhl pouze to, aby kraje obdržely od státu příspěvek 400 korun na obyvatele. S navýšením kompenzací pro obce a města se v něm nepočítá.

Ohledně přijetí návrhu senátorského klubu STAN, který by například pro Vrchlabí znamenal dodatečný příjem ve výši zhruba osmi milionů korun, je Jan Sobotka skeptický. „V Senátu to šanci na přijetí má. Ale ve Sněmovně je úplně jiné politické rozložení sil. Celkově tedy šance na přijetí není moc velká. Pokud nebude za tímto návrhem stát silný tlak zdola, tak to neprojde,“ předpokládá vrchlabský starosta.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Ilustrační foto: Senát Parlamentu ČR