Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

13°

Zítra

13°

Svátek má

V hradeckém kraji je 4223 aktivních případů covidu, od středy ven s rouškami

20. 10. 2020

page.Name
V Královéhradeckém kraji bylo v úterý dopoledne 4223 aktivních případů koronaviru což bylo o 127 více než v pondělí ráno. Za posledních 24 hodin stoupl i počet úmrtí lidí s covidem o tři na 50. Od začátku pandemie v hradeckém kraji bylo zjištěno 7506 potvrzených případů covidu-19, o 337 více než v pondělí dopoledne. V regionu se dosud vyléčilo z koronaviru 3233 lidí, vyplynulo z aktuálního sdělení Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové. Hygienici údaje zveřejňují k 09:00.

Na takzvaném semaforu ministerstva zdravotnictví zůstává celý kraj červený, což značí komunitní šíření nákazy.

Podle ministerstva zdravotnictví je za poslední týden nejzasaženějším okresem v Královéhradeckém kraji v přepočtu na 100.000 obyvatel okres Náchod. Za posledních sedm dní se v něm objevilo asi 647 nových případů nemoci v přepočtu na 100.000 lidí. V okresech Hradec Králové, Trutnov, Rychnov nad Kněžnou a Jičín se za posledních sedm dní objevilo v přepočtu na 100.000 lidí zhruba 635, 553, 396 a 390 případů, vyplynulo z dnešní ministerské statistiky. Údaje ministerstvo zveřejňuje zhruba k 01:00.

Nejvíce aktivních případů v Královéhradeckém kraji bylo dopoledne v okresech Hradec Králové a Náchod, a to 1473 a 1030. V posledních dnech nejrychleji roste počet aktuálně nemocných na Hradecku, za posledních 24 hodin jich přibylo v okrese Hradec Králové 70. V okresech Trutnov, Rychnov nad Kněžnou a Jičín bylo dopoledne aktuálně nemocných 894, 463 a 363.

Královéhradecký kraj je v celkovém počtu nakažených na 100.000 obyvatel čtvrtým nejméně zasaženým regionem v ČR za Ústeckým, Karlovarským a Pardubickým krajem.

Od středy jsou roušky povinné i venku
Na neklesající počty nově nakažených zareagovala i vláda. Kabinet schválil, že od středy lidé musí nosit roušky i venku, na území obcí, pokud k sobě budou blíž než dva metry. Výjimku mají členové stejné domácnosti. Povinné nošení roušek bude i v autě, oznámil ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Dosud platila v boji s koronavirem povinnost nosit roušky ve většině uzavřených prostor a veřejné dopravě. Nyní přibylo další nařízení. Platit začne v noci z úterka na středu. Lidé se tak vrátí k nošení roušek, jako při jarní vlně epidemie. Například ve městech a obcích, pokud k sobě s dalšími lidmi budou blíž než dva metry. "Čím je chladnější počasí, tím narůstá význam roušek venku," vysvětlil Prymula. Týkat se to nebude pouze členů stejné domácnosti nebo sportovců.

Zavádí se nově také povinné nošení roušek v autě, pokud v něm člověk nepojede sám nebo jen se členy své rodiny. "Pokud se to týká jedné rodiny, tak tam to opatření není, mohou být bez roušky,“ uvedl ministr zdravotnictví.

(ČTK, caj, jš)
Grafika: Michal Kriegler