Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Amatérský hledač předal archeologům paleolitický nález z Pardědubu

6. 8. 2020

page.Name
V souvislosti s právě startujícím projektem Jak nalézat a neničit, který se primárně zaměřuje na detektorové hledače, se nyní do Muzea východních Čech v Hradci Králové dostavil amatérský hledač Petr Křížek. Předal zde svůj nový nález, který byl zařazen do období paleolitu, tedy starší doby kamenné.

Objev byl učiněn v okolí Pardědubu u Skalice nedaleko krajského města. Předané nálezy tvoří dva artefakty. Prvním je tak zvané jádro, což je kus suroviny, z níž byly odbíjeny jednotlivé čepele a úštěpy. Ty potom pravěkým lidem sloužily jako pracovní nástroje. Jádro z Pardědubu není velké, měří asi tři centimetry. Druhý nález je větší, jeho délka je zhruba pět a půl centimetru.

„Jde o tak zvaný dekortikační úštěp. Jeho účelem bylo z celého původního valounu suroviny odstranit tvrdou a pro výrobu nástrojů nepoužitelnou kůru tak, aby pro další štípání zbyla už jen „čistá“ surovina, tedy vlastní jádro. Úštěp z Pardědubu má proto celou jednu stranu pokrytou kůrou, zatímco druhá je naopak beze stop po tomto prvku,“ řekl k nálezu archeolog muzea Petr Čechák.

Přestože podle něj ani v jednom případě nejde o hotový nástroj, jako je například hrot oštěpu, svědčí tyto nálezy o zpracovávání kamenné suroviny a výrobě artefaktů v této lokalitě. Oba nálezy se lidově nazývají pazourky. Jako kvalitní surovina byly využíván paleolitickými a mezolitickými lovci a sběrači. Původně se vyskytovaly pouze v oblasti Baltského moře. V dobách ledových byly působením ledovce přesunuty až do dnešního Polska a okrajově i na naše území.

Nálezy Petra Křížka byla objevena nová paleolitická lokalita v místě, kde doposud žádné takové staré nálezy známé nebyly. „Že jde skutečně o důležité objevy, dokládá jejich osamocenost v této oblasti. Další nejbližší pozůstatky lovců a sběračů, tentokrát ale výrazně mladší, pocházejí z oblasti mezi Smiřicemi a Skalicí. Podobně staré paleolitické nálezy byly učiněny v Předměřicích,“ dodal archeolog Čechák.

(hyš-tz-lp)
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Muzeum východních Čech