Středa

29. května 2024

Nyní

13°

Zítra

13°

Svátek má

Kraje se osvědčily, přínosem by bylo snížení jejich počtu, říká Pavel Bradík

3. 8. 2020

page.Name
Kraje se za 20 let své existence osvědčily, přínosem by ale bylo snížení jejich počtu, řekl první hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík (ODS) zvolený v roce 2000. Krajské členění ČR podle něj přispělo k rozvoji regionů.

"Jsem zastáncem krajů, ale s výhradami. Jistěže nějaký stupeň samosprávy mezi obcemi a státem je nutný, ale má výhrada směřuje k počtu krajů vzniklých v roce 2000. Nad zdravým rozumem zvítězily lokální zájmy a politikaření. Čtrnáct krajů je moc. Jsou na mnoho úkolů příliš malé, ztěžuje to jejich funkčnost. Velký počet krajů je také pochopitelně nákladnější," řekl Bradík, který byl hejtmanem dvě volební období.

Důvody pro existenci krajů podle něj ale přetrvávají. "Bylo nutné přesunout kompetence ze vzdáleného centra co nejblíže k občanovi již z toho důvodu, že s přibývající vzdáleností je rozhodování o naší budoucnosti čím dál zamlženější, a to se nezměnilo," řekl Bradík. Do funkce hejtmana přešel z pozice přednosty Okresního úřadu v Hradci Králové, kterou zastával od roku 1997. Začátek působení na kraji označil za překotné a objevitelské.

"Sídlo nebylo, lidé nebyli, vše se řešilo za pochodu. Seděli jsme s několika věrnými, kteří se mnou přešli z okresního úřadu, v pronajatých prostorách Kongresového centra Aldis a s kolegy radními se pomalu krok za krokem snažili konstituovat vše potřebné. Včetně integrace do té doby samostatně existujících institucí a detašovaných pracovišť ministerstev, což nebylo vždy jednoduché," řekl Bradík.Po letech se netají tím, že ho to bavilo. "V každém chlapovi je kus kluka, který je tu objevitelem, tu vynálezcem," řekl.

Za hlavní pozitivum dvacetiletého fungování Královéhradeckého kraje považuje "bezprecedentní hospodářský růst". "Kraj začínal s rozpočtem zhruba 3,5 miliardy korun, nyní je to 5,5 miliardy korun. Již z tohoto enormního růstu finančních prostředků je patrno, že se občané kraje dočkali vyřešení řady problémů, od funkční sítě škol přes efektivní zdravotní holding po celou řadu opravených památek," řekl Bradík.

Za nadčasový přínos svého působení na kraji označil zahájení přípravy revitalizace barokního areálu Kuks na Trutnovsku. Samotná rekonstrukce hospitalu v Kuksu začala v listopadu 2011 archeologickým průzkumem, vlastní stavební práce v červnu 2013. Obnova památky skončila v březnu 2015 a vyšla téměř na 440 milionů korun. "Revitalizace byla dokončena až za mých nástupců. Je to důkaz, že hejtmani přicházejí a odcházejí, ale práce a její výsledky zůstávají," řekl Bradík.

Hodnotit své nástupce nechtěl. "Je jiná doba, jiné výzvy a jiní lidé, kteří, jak jsem přesvědčen, dělají vše se snahou dělat to co nejlépe. Stejně jako jsme se o to snažili my," dodal.

Sedmdesátiletý Pavel Bradík je členem ODS, je v důchodu, žije střídavě v Hradci Králové a na chalupě na venkově.

(ČTK)
Foto: ceskatelevize.cz