Středa

24. července 2024

Nyní

15°

Zítra

12°

Svátek má

Turistické atrakce v kraji zažily dobré léto

29. 8. 2020

page.Name
Turistické cíle a atrakce v Královéhradeckém kraji měly o letošních letních prázdninách vyšší návštěvnost než loni. Hlavním důvodem růstu bylo to, že lidé kvůli pandemii koronaviru letos trávili dovolenou často v České republice. Ani vyšší návštěvy v létě však turistickým zařízením nevyrovnají ztráty z doby jarních restrikcí, kdy musely mít zavřeno. Špatnou sezonu kvůli počasí zažili provozovatelé koupališť v kraji.

Safari Park Dvůr Králové, který je nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Královéhradeckém kraji, měl o prázdninách nadprůměrnou návštěvu. "V červenci přišlo téměř 152.000 lidí, což bylo nejvíce za posledních deset let, 5. srpna jsme počtem 9700 návštěvníků zaznamenali jednodenní rekord," řekla ČTK mluvčí Safari Parku Markéta Grúňová. Léto by tak podle ní mělo částečně vyrovnat ztráty z jara, kdy byla zoo od 16. března kvůli pandemii šest týdnů zcela uzavřena a k normálnímu provozu se vrátila až 25. května.

V Safari Parku byl letos vyšší zájem také o večerní komentované projížďky po areálu safari, které budou pokračovat i v září. Zcela mimořádnou událostí léta bylo 7. srpna narození mláděte hrocha přímo ve venkovní expozici. Samotný porod mohli sledovat i návštěvníci zoo.

Správci státních zámků v Královéhradeckém kraji hodnotí letní sezonu pozitivně, návštěvnost šla meziročně nahoru. "Čeští turisté z větší části zůstali věrni Čechám a hodně navštěvovali památky. Ztráty z prvního pololetí se přesto dohnat nepodaří," řekl ČTK ředitel památkového ústavu na Sychrově Miloš Kadlec. S nejistotou podle něj památkáři kvůli pokračující epidemii hledí do zbytku sezony. "Nevíme, jaký bude vývoj a jaká budou opatření," řekl.

Mimořádně dobré léto zažil zámek Opočno na Rychnovsku. "V červenci k nám přišlo 23.500 lidí, tedy o 10.000 více než loni. Velmi pozitivně se vyvíjí i srpen. Odhadujeme, že celková letošní návštěvnost by mohla být stejná, ne-li lepší než v roce 2019, kdy činila přes 49.000 lidí," řekl ČTK kastelán zámku Tomáš Kořínek. Zámek podle něj lidi lákal na více kulturních akcí a také jej u veřejnosti před hlavní sezonou výrazně zviditelnila média, když referovala o rozhodnutích soudů v restitučních sporech o vlastnictví zámku.

Nadprůměrný zájem v létě evidovalo i Infocentrum obnovitelných zdrojů společnosti ČEZ v secesní vodní elektrárně Hučák v Hradci Králové. Prázdninová návštěva by mohla vzrůst o 40 procent na více než 2800 lidí. "Lidé stále více vyhledávají technické památky. Elektrárna se také letos představila po generální rekonstrukci. Do strojovny se lidé mohou podívat," řekla ČTK mluvčí ČEZ Šárka Beránková.

Špatnou sezonu zažila koupaliště. "Červen byl katastrofální, špatná byla i první polovina července," řekl ČTK vedoucí koupaliště Flošna v Hradci Králové Jan Konvalinka. Dosud na Flošnu letos přišlo přes 73.000 lidí, což signalizuje druhou nejhorší návštěvu v historii koupaliště. Horší byl jen rok 2014 se 70.000 návštěvníky. Od úplně nejhorší sezony zachránil letošní rok srpen, kdy koupaliště zatím eviduje nadprůměrnou návštěvu 34.000 lidí.

ČTK