Neděle

21. dubna 2024

Nyní

-4°

Zítra

-3°

Svátek má

V Královéhradeckém kraji skončily žně. Výnosy jsou nejvyšší v zemi

31. 8. 2020

page.Name
Průměrný hektarový výnos obilovin v Královéhradeckém kraji letos meziročně vzrostl o 15 procent na 6,49 tuny a byl nejvyšší v České republice. Celostátní průměrný výnos činí 6,06 tuny z hektaru. Žně v hradeckém kraji v minulých dnech skončily. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnilo ministerstvo zemědělství.

U ozimé pšenice, která je nejpěstovanější obilninou v hradeckém kraji, farmáři zaznamenali proti loňsku zvýšení průměrného výnosu o 16 procent na 6,82 tuny z hektaru. Růst výnosů vykázaly i ostatní obilniny. Zemědělci v kraji ukončili i sklizeň řepky. Průměrný hektarový výnos u řepky vzrostl na na 3,57 oproti 3,01 tuny loni. Mezi kraji byl letošní hektarový výnos řepky pátý nejvyšší.

Hodnoty výnosů a sklizně prezentované ministerstvem zemědělství jsou vyšší než dosavadní odhady sklizně publikované Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Statistici podle odhadu k 15. červenci uvedli očekávaný průměrný hektarový výnos v hradeckém kraji 5,84 tuny, což je 0,65 tuny pod údajem ministerstva a 0,2 tuny nad loňskou skutečností.

Letos by celková sklizeň obilovin v kraji měla podle odhadu ČSÚ k 15. červenci klesnout o jedno procento na 462.000 tun. Důvodem je snížení ploch osetých obilovinami. Farmáři v kraji měli letos obiloviny na 79.111 hektarech, což bylo meziročně o 3515 hektarů méně.

Oficiální zakončení žní a jejich bilanci zemědělci v hradeckém kraji původně plánovali na polovinu října na tradičních dvoudenních krajských dožínkách v Hradci Králové. Kvůli epidemii koronaviru ale byla akce zrušena. Konec žní by měl připomenout v sobotu 26. září dožínkový trh u obchodního centra Futurum.

(ČTK)
Ilustrační foto: Pixabay.com