Neděle

23. června 2024

Nyní

11°

Zítra

11°

Svátek má

Hejtman kraje ocenil Adolfa Klepše in memoriam i horolezce Jana Červinku

6. 9. 2020

page.Name
Královéhradecký kraj ocenil in memoriam udělením Záslužné medaile Královéhradeckého kraje dlouholetého náčelníka Horské služby Krkonoše Adolfa Klepše. Stalo se tak u příležitosti sobotních oslav 20 let vzniku kraje. Hejtman Jiří Štěpán (ČSSD) dále 14 osobnostem předal pamětní medaile hejtmana.

Záslužnou medaili Klepš dostal za zásluhy o rozvoj integrovaného záchranného systému v kraji. Ocenění převzala jeho manželka. Klepš byl profesionálním členem horské služby 26 let, krkonošské záchranáře vedl od roku 2001. Zemřel 10. října 2017 několik dnů po náhlé srdeční příhodě.

"Jeho přátelé a kolegové na něj vzpomínají jako na skvělého náčelníka, obětavého a vynikajícího záchranáře a naprostého profesionála, na kterého se mohli spolehnout během náročných záchranářských zásahů i v osobním životě," řekl hejtman.

Pamětní medaili hejtmana v sobotu například převzala polonistka a překladatelka Olga Castiellová za celoživotní přínos pro českou kulturu. Ocenění má i Jan Červinka, který bývá nazýván legendou českého expedičního horolezectví. Byl členem prvního reprezentačního týmu československých horolezců a ve Vrchlabí založil a 40 let vedl horolezecký oddíl. Medaili hejtmana obdržel i Květoslav Kvasnička, který je od roku 1990 nepřetržitě starostou obce Kunčice na Hradecku."Velice si vážím práce a přínosu lidí, kteří se dlouhodobě a úspěšně snaží zlepšovat život obyvatel kraje, zasloužili se o jeho rozvoj či jeho vynikající propagaci," řekl hejtman. Poznamenal, že nominaci na ocenění mu mohl podat kdokoliv z veřejnosti.

(ČTK)
Foto: Horská služba ČR, archiv Jana Červinky