Sobota

13. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Málo zasažené školy v Královéhradeckém kraji by volno nevyhlašovaly

22. 9. 2020

page.Name
Ředitelé základních škol v Královéhradeckém kraji, kde není vysoká nemocnost, by ředitelské volno v pátek 25. září nevyhlašovali. Většina zřizovatelů škol v kraji dosud jasné stanovisko k vyhlášení volna nesdělila, vyčkávají na oficiální informace. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v úterý doporučil ředitelům vyhlášení ředitelského volna na pátek 25. září, aby vznikl čtyřdenní víkend a získal se čas na útlum epidemie.

"Pokud nebudu muset, ředitelské volno nevyhlásím. U nás situace není taková, aby to bylo potřeba, to je můj osobní názor," řekl ředitel královéhradecké ZŠ Habrmanova Jiří Šimek. Podobný názor má i ředitel ZŠ Bezručova v Hradci Králové František Obr. Ani tam nemají problém s vyšší nemocností. "Dokud můžeme chodit do školy, buďme za to rádi. Každý den výuky je dobrý. Nejsme na tom tak špatně, aby nám to prospělo. Chápu ale, že zasaženým školám čtyři dny volna mohou pomoci, to ale není náš případ," řekl Obr.

Na základě doporučení ministra zdravotnictví vyhlašují na pátek 25. září ředitelské volno základní umělecká škola a všechny základní školy zřizované městem Náchod. "Dohodli se na tom během dne ředitelé škol a radní to následně schválili. Chtěli jsme, aby bylo rozhodnutí jednotné pro všechny městské školy v Náchodě. Důvodem je zajistit bezpečnost žáků škol v souvislosti s šířením nemoci covid-19," řekla mluvčí radnice Nina Adlof.

Naopak v Jičíně se dnes radnice se zástupci škol zřizovaných městem dohodla na tom, že jičínské základní školy ředitelské volno 25. září nevyhlásí. "Nutno dodat, že do pátku může dojít k novým skutečnostem, kvůli kterým bude třeba dnešní dohodu přehodnotit, to ale nyní nelze předvídat," řekl mluvčí jičínské radnice Jan Jireš.

Někteří zástupci měst na uvedli, že to nechají na ředitelích. "Město Trutnov z pozice zřizovatele školám nic takového nenařídilo. Je to zcela na ředitelích samostatných škol, zda vyhlásí ředitelské volno," uvedla mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková.

Krajský úřad vyčkává na oficiální sdělení či případné vyjádření ministerstva školství. "Pokud MŠMT stanovisko nevydá, vyslovíme souhlas s názorem ministra zdravotnictví a doporučíme krajským školám, aby vyhlásily pro žáky na pátek 25. září volno," uvedla mluvčí kraje Sylvie Adamcová. Podle ní zřizovatel nemůže nařídit školám vyhlášení volného dne, tato pravomoc je podle školského zákona plně v kompetenci ředitele školy.

Královéhradecký kraj i přes zrychlování nákazy covidu-19 stále patří k méně zasaženým regionům v ČR. Podle aktuálního semaforu ministerstva zdravotnictví je všech pět okresů v hradeckém kraji v prvním, tedy zeleném stupni rizika nákazy koronavirem. Zelený stupeň pohotovosti značí výskyt nákazy bez komunitního přenosu. Nejvíce aktivních případů bylo dnes dopoledne v okresech Trutnov, Hradec Králové a Náchod, a to 217, 180 a 140, uvedli krajští hygienici.

(ČTK)
Ilustrační foto: Jiří Novák