Pondělí

22. července 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

V Královéhradeckém kraji už je naočkován zhruba každý pátý učitel

18. 3. 2021

page.Name
V Královéhradeckém kraji pokračuje očkování pedagogických pracovníků proti koronaviru. Dávku dostalo zhruba 2500 z nich, jde asi o pětinu všech učitelů v kraji. Uvedl to krajský koordinátor očkování a lékařský náměstek Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové Jaroslav Malý. Údaje jsou platné k úterý 16. března. Školy jsou v současnosti uzavřené, žáci a studenti se kvůli opatřením proti šíření epidemie učí z domu.

"Učitele očkujeme. Vakcíny, které do kraje přicházejí, dělíme mezi tři hlavní skupiny. Nejvíce, asi 50 procent všech dávek, co obdržíme, dostávají pochopitelně nejohroženější senioři. Na pedagogické pracovníky připadá asi 25 procent dávek," řekl Malý. Kdy budou učitelé v kraji kompletně očkovaní, tedy i druhou dávkou, si netroufl odhadnout. "Tempo očkování je dané tím, co dostaneme," řekl Malý.

K očkování proti covidu-19 se mohou zaměstnanci škol registrovat od soboty 27. února. Například podle ředitele svazku královéhradeckých církevních škol zřizovaných biskupstvím, Jiřího Vojáčka, je zájem o očkování mezi pedagogy značný.

"Proočkovanost postupuje, učitelé ve věku 55+ byli pozváni všichni. V této věkové kategorii je pro očkování drtivá většina. Mladším učitelům pozvánka zatím ještě nepřišla," řekl Vojáček.

Název svazku hradeckých církevních škol zřizovaných biskupstvím, které mají jednoho ředitele, je Biskupské gymnázium, církevní základní škola, mateřská škola a základní umělecká škola Hradec Králové. Má asi 140 zaměstnanců.

Podle Vojáčka bude za současné situace velmi těžké prosadit, aby se žáci a studenti v dohledné době do škol vrátili. "V naší zemi odneslo pandemii nejvíce školství. Zatímco v řadě evropských zemí se školy zavíraly až úplně naposledy, u nás, kdykoli bylo potřeba snížit mobilitu, se jako první sáhlo na školy. Vypovídá to o tom, jaké jsou preference této vlády, vzdělávání a školství je na vedlejší koleji," řekl Vojáček.

V Královéhradeckém kraji se očkuje proti koronaviru od soboty 2. ledna, jako první v regionu začala FN Hradec Králové. Do úterý 16. března zdravotníci podali celkem zhruba 60 tisíc dávek vakcín, přičemž asi 15.500 lidí dostalo již obě dávky. V kraji se v současnosti očkuje třemi typy vakcín, a to Pfizer/BioNTech, Moderna a Astra Zeneca.

"Tempo očkování v Královéhradeckém kraji je v porovnání s podobně lidnatými kraji celkem solidní. V posledním týdnu očkujeme více než 1500 denně. Jsme připraveni na vyšší tempo," řekl Malý. Královéhradecký kraj má více než 551.000 obyvatel.

(ČTK)
Ilustrační foto: FN Hradec Králové