Sobota

13. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Město pro byznys v Královéhradeckém kraji: 1. Hradec Králové, 10. Vrchlabí

11. 6. 2021

page.Name
Nejlepší podmínky pro byznys v Královéhradeckém kraji nabízí Hradec Králové. Po loňském vítězství v klání Město pro byznys letos krajská metropole obhájila loňské prvenství. „Na bedně“ za sebou nechalo Novou Paku a Dobrušku. Vrchlabí se v rámci hradeckého kraje mezi patnácti městy s rozšířenou působnosti umístilo na 10. místě.

Hradec Králové měl pro svoje vítězství mnoho předpokladů. Město podnikatele láká výbornou dopravní dostupností. Ekonomické ukazatele prozrazují, že radnice vynakládá dostatečné finanční prostředky na veřejnou dopravu, stejně jako na kulturu a sport. V rámci kraje má Hradec nadprůměrný počet úředních hodin, během nichž si podnikatelé mohou vyřídit vše potřebné. Webové stránky města z pohledu podnikatele byly při posuzování jejich obsahu a přehlednosti vyhodnoceny jako vůbec nejlepší.

Podle primátora Alexandra Hrabálka se město loni snažilo usnadnit hradeckým podnikatelům jejich těžkou situaci, například pěněžními dary, odpuštěním nájmu za využívání městských prostor. Za významné ale považuje odpuštění poplatků za zahrádky u restaurací a kaváren. „Snažili jsme se pomoci nejrůznějším způsobem a jak jsme zjistili, naše pomoc byla skutečně nejvelkorysejší v celé republice. Věnovali jsme celkově několik desítek milionů korun,“ řekl primátor.

Srovnávací výzkum Město pro byznys již třináctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností. Hodnocení se dělí do dvou hlavních kategorií - podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Celorepublikové výsledky budou v letošním ročníku poprvé převáženy výsledky srovnávacího výzkumu zaměřeného na kraje Místo pro život. Místo dobré pro podnikání by totiž mělo být i dobrým místem pro život! 

Celkové pořadí

1. Hradec Králové

2. Nová Paka

3. Dobruška

4. Jičín

5. Dvůr Králové nad Labem

6. Kostelec nad Orlicí

7. Hořice

8. Nové Město nad Metují

9. Náchod

10. Vrchlabí

11. Rychnov nad Kněžnou

12. Trutnov

13. Broumov

14. Nový Bydžov

15. Jaroměř

(hyš-dp)
hynek@salonkyhk.cz
Foto: hradeckralove.org