Pátek

14. června 2024

Nyní

14°

Zítra

19°

Svátek má

Rozjezd turistické sezony v Královéhradeckém kraji je zatím pozvolný

13. 6. 2021

page.Name
Turistické cíle v Královéhradeckém kraji očekávají, že hlavní sezona o letních prázdninách bude minimálně stejně úspěšná jako ta předchozí. Mohla by zmírnit ztráty způsobené opatřeními kvůli pandemii koronaviru. Rozjezd turistické sezony byl zatím pozvolný. Loni hlavní turistické cíle v kraji zaznamenaly slušnou návštěvnost hlavně kvůli tomu, že lidé kvůli riziku koronaviru trávili dovolenou častěji v České republice.

Nejnavštěvovanější turistický cíl v kraji Safari Park Dvůr Králové je na nápor turistů připraven, nabízí řadu novinek. "Návštěvníci se mohou těšit třeba na zrenovované jezero hrochů, nyní se k nim dostanou mnohem blíže, což je mimořádný zážitek. Za zmínku stojí také zrekonstruovaný pavilon hrošíků. Novinek je celá řada, v kempu máme tři nové přepychové stany s výhledem přímo do výběhu se zebrami a žirafami. Rozšířili jsme také nabídku gastro služeb," řekl mluvčí Michal Šťastný.

Safari Park otevřel kompletně, včetně pavilonů, 24. května. Venkovní areál mohla zoo po uvolnění restrikcí otevřít 12. dubna a areály safari, v nichž lidé jezdí auty mezi volně žijícími zvířaty, 15. května. "Zpočátku sezony bylo horší počasí, návštěvnost nebyla velká. V posledních dvou týdnech pociťujeme, že zájem roste," řekl Šťastný. Dvorská zoo patří kraji a specializuje se na Afriku.

Kabinová lanovka z Pece pod Sněžkou na Sněžku, která po nucené pauze obnovila denní provoz 12. května, od začátku července podraží. Odlišné budou ceny pro hlavní a vedlejší sezonu. V hlavní sezoně, tedy v červenci a v srpnu, se zvednou asi o 30 procent, ve vedlejší o deset. Nový ceník začne platit od 1. července. Více informací je na webu.

"Na ceny jsme nesahali čtyři roky, musíme se chovat tržně. Důvodem je také pandemie koronaviru. Zpáteční jízdenka pro dospělého v hlavní sezoně bude za 560 korun, dosud stojí 430 korun, ve vedlejší sezoně bude stát 470 korun," řekl náčelník lanovky Jiří Špetla. Lanovka zaznamenala propad tržeb v loňské hlavní letní sezoně asi o 15 procent, za celý rok 2020 zhruba o 30 procent. Také letos byla lanovka kvůli pandemii několik měsíců mimo provoz. "Letos jsme přišli na tržbách řádově o miliony korun," dodal Špetla.

Lanovka je v provozu denně od 08:00 do 19:00 v závislosti na počasí. Lanovka patří městu Pec pod Sněžkou, má dva úseky. "Doufáme, že bude opět hlad po atrakcích v tuzemsku, turisté si nás opět najdou a letní sezonu budeme mít minimálně takovou, jako loni," řekl Špetla.

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) přijala před nadcházející letní sezonou opatření, aby se zabránilo ničení cenných ekosystémů. V Obřím sedle a na vrcholu Sněžky instalovala sítě oddělující návštěvnický prostor od míst, kde nemají turisté co dělat. Správa KRNAP na Sněžce také posílí strážní službu.

I když jsou hotely a penziony v největším krkonošském středisku ve Špindlerově Mlýně v červenci a srpnu obsazené zatím z 20 až 30 procent, hoteliéři doporučují návštěvníkům, aby rezervace nenechávali na poslední chvíli. Majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com Martin Jandura předpokládá, že podobně jako loni se kapacity rychle zaplní na začátku prázdnin. "Obsazenost zatím není žádná sláva, ale dotazů každým dnem přibývá. I kdy Češi převažují, zaznamenáváme i zájem ze zahraničí," dodal.

(ČTK)
Foto: Archiv