Pátek

14. června 2024

Nyní

14°

Zítra

19°

Svátek má

Povodňové stupně na východě Čech trvají na pěti řekách

10. 7. 2021

page.Name
V Královéhradeckém a Pardubickém kraji byly dnes ráno povodňové stupně na pěti řekách. Hladiny řek vzedmuly silné deště při bouřkách v noci ze čtvrtka na pátek. Dnes již byly hladiny řek většinou na poklesu, vyplývá z dat státního podniku Povodí Labe.

Druhý povodňový stupeň, který je označovaný jako pohotovost, platil dnes ráno na Novohradce v Úhřeticích na Chrudimsku. Hladina tam do dnešního rána klesla pod tři metry, zatímco po čtvrteční půlnoci byla na 317 centimetrech. Hranice druhého stupně je 280 centimetrů a prvního stupně 250 centimetrů.

První stupeň povodňové aktivity, bdělost, platil dnes ráno na Chrudimce v Nemošicích na Pardubicku a na Loučné v Dašicích na Pardubicku.

V Královéhradeckém kraji hladiny řek po silných deštích stouply především na Rychnovsku. První povodňové stupně dnes ráno byly ještě na Orlici v Týništi nad Orlicí a na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí. Hladiny obou řek byly na poklesu.

Po silných deštích zvýšili vodohospodáři odtok z přehrad. Na labské přehradě Les Království u Dvora Králové nad Labem zvedli v pátek ráno odtok třiapůlkrát na zhruba 13 metrů krychlových za vteřinu. Na přehradě Labská ve Špindlerově Mlýně odtok zvýšili trojnásobně na tři metry krychlové za vteřinu. Zvýšené odtoky trvaly i dnes ráno.

Při bouřkách v noci na pátek na východě Čech napršelo na řadě míst 50 až 60 litrů vody na metr čtvereční. Od pátečního rána již byly srážky minimální.

Nejvíce zahrozila Novohradka v Luži na Chrudimsku, která dosáhla až třetího povodňového stupně. Od pátečních 18:00 je Novohradka v Luži bez povodňových stupňů.

Kvůli bouřce a silným dešťům měli hasiči v Královéhradeckém a Pardubickém kraji více než 400 výjezdů. Evakuovali čtyři dětské tábory, čerpali vodu ze sklepů a především odstraňovali popadané větve ze silnic. V Ležákách na Chrudimsku se protrhla hráz a voda vtekla na pietní území nacisty vypálené obce. Bez elektřiny se na čas v regionu ocitlo asi 40.000 domácností.

(ČTK)
Ilustrační foto: ct24.cz