Úterý

25. června 2024

Nyní

22°

Zítra

24°

Svátek má

V kraji za týden přibylo 41 nákaz, před týdnem 29

16. 7. 2021

page.Name
V Královéhradeckém kraji v uplynulých sedmi dnech pokračoval nárůst počtu nově zachycených případů covidu-19. Do počtu hospitalizovaných se to zatím nepromítá. V regionu přibylo ke čtvrtku za sedm dní 41 nákaz, za stejnou dobu o týden dříve 29 a před tím deset. Kraj zaznamenává k pátku v posledních týdnech také růst sedmidenní incidence, vyplynulo z dnes uveřejněných dat ministerstva zdravotnictví.

Podle ředitele hradecké krajské hygienické stanice Ivana Kučery jde v kraji o plošný nárůst, nikoliv o ohraničené ohnisko. "Nicméně většina pozitivně testovaných osob se při trasování vyjádřila, že neví, kde u nich mohlo k nákaze dojít. To by mohlo svědčit i o počátku možného dalšího plošného šíření nákazy covid-19 v kraji. Z hlediska výskytu delta mutace viru zjevně stále hrozí největší riziko jejího zavlečení při příjezdu ze zahraničí," řekl dnes ČTK Kučera.

Za posledních sedm dní přibylo v kraji sedm nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel, před týdnem byla tato hodnota šest a před tím dva. Republikový průměr dnes činil 15.

V kraji se nákaza nejvíce šíří v okrese Hradec Králové, kde za posledních sedm dní přibylo na 100.000 obyvatel zhruba deset nákaz, před týdnem šest. Lépe na tom je okres Rychnov nad Kněžnou, kde podle tohoto přepočtu přibylo devět nákaz, před týdnem to bylo na Rychnovsku 11 případů. Na Jičínsku a Trutnovsku přibylo za posledních sedm dní na 100.000 obyvatel shodně sedm nákaz a na Náchodsku tři. Před týdnem Jičínsko a Náchodsko vykázalo za sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel shodně zhruba tři nakažené a Trutnovsko dva, vyplynulo z údajů ministerstva.

Od začátku pandemie se v kraji nakazilo 104.785 lidí, 19 procent obyvatel kraje. Z nemoci se vyléčilo 103.013 lidí a 1811 zemřelo. Od 4. června v kraji v souvislosti s koronavirem nikdo nezemřel. Podle ministerstva zdravotnictví bylo v kraji dosud podáno 497.805 dávek vakcíny. Dvě dávky od začátku očkování dostalo 221.620 lidí, tedy 40 procent obyvatel kraje.

Ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové je situace nadále klidná. Podle lékařského náměstka hradecké FN Zdeňka Tušla je počet pozitivních z provedených PCR testů zanedbatelný.

"Dlouhodobě na standardním oddělení leží jeden pacient s covidem-19. O víkendech se očkuje kolem 800 lidí, ve všední dny 600, čekací doba se zkrátila na jednotky dnů. Pokles zájmu o očkování jsme nezaznamenali," řekl dnes ČTK Tušl.

Podobná situace je v nemocnicích Královéhradeckého kraje, kde byl dnes dopoledne také jeden pacient hospitalizovaný s covidem-19. I tam jsou počty pozitivních z provedených PCR testů minimální. "Zájem o očkování klesá," řekla ČTK mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

Počty nových případů v kraji trvale klesaly od konce února. Na konci června se pokles zastavil a nastoupil trend růstu. Královéhradecký kraj patřil v lednu a v únoru mezi nejvíce zasažené regiony v ČR.

ČTK