Sobota

13. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Návrat k normálu v nemocnicích hradeckého kraje potrvá ještě týdny

14. 4. 2021

page.Name
Situace v nemocnicích Královéhradeckého kraje se nadále zlepšuje. Počty hospitalizovaných pacientů s covidem-19 klesají, a nemocnice se mohou vracet k běžnému chodu. Zatímco v únoru bylo v krajských nemocnicích hospitalizováno více než 400 lidí najednou a byly nutné přesuny pacientů mimo kraj, nyní se starají o zhruba 150 lidí s covidem. Uvedla to mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová. Podle ní ale bude návrat k běžnému provozu trvat ještě několika týdnů, a to za předpokladu příznivého epidemického vývoje.

Krajské nemocnice, kde se léčí pacienti s covidem-19, jsou v Trutnově, Jičíně, ve Dvoře Králové nad Labem, v Náchodě a Rychnově nad Kněžnou. “Nemocnicím to (slábnutí epidemie) umožňuje stále snižovat počet aktivních covidových lůžek a postupně se vracet k plánovaným operacím. Naši zdravotníci si mohou oddychnout,” uvedla Chytilová.

Uplynulých 12 měsíců v nemocnicích kraje označila za období turbulentních změn, nových výzev a bezprecedentních situací, na které bylo potřeba pružně reagovat. Nemocnice se v prvních dvou měsících letošního roku dostaly na hranici svých kapacit.

“Onemocnění udeřilo na podzim v plné síle. Nejdramatičtější nárůst pacientů vyžadujících hospitalizaci pak nastal v lednu letošního roku a tento nápor se ještě stupňoval během února. Vše se podařilo zvládnout jen díky spolupráci mezi našimi nemocnicemi, které si vzájemně pomáhaly a také výpomoci FN Hradec Králové a v několika případech i dalších nemocnic v ČR,” uvedla Chytilová.

Kromě pěti krajských nemocnic v regionu pečuje o pacienty s covidem také statní Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové a soukromá nemocnice ve Vrchlabí.

Během pandemie se krajské nemocnice potýkaly i s vysokým počtem nemocných zdravotníků, ještě v polovině ledna evidovali 106 lékařů a sester nakažených koronavirem a celkově 445 v práci nepřítomných zaměstnanců. “Po očkování v našich nemocnicích počet práce neschopných pracovníků začal výrazně klesat. Aktuálně evidujeme 270 nemocných zaměstnanců celkem, z nichž 16 zdravotníků se léčí s covid-19,” uvedla Chytilová.

V nemocnicích Královéhradeckého kraje bylo do konce března hospitalizováno celkem 4700 pacientů s onemocněním covid-19, mikrobiologické laboratoře v trutnovské a náchodské nemocnici provedly od jara 2020 do konce letošního března téměř 145.000 PCR testů. “Nejvíce práce měly laboratoře v únoru, kdy vyhodnotily více než 24.000 PCR testů na covid-19. Od ledna do konce března bylo v našich očkovacích centrech naočkováno více než 40.500 lidí,” uvedla Chytilová.

V hradeckém kraji byl zaznamenám první případ koronaviru loni 9. března a první úmrtí v souvislosti s tímto onemocněním bylo oznámeno 26. března. Trend poklesu šíření nákazy začal na konci února a dosud pokračuje. Jako první v kraji začala očkovat proti koronaviru 2. ledna FN Hradec Králové, postupně se přidaly krajské nemocnice a soukromá ve Vrchlabí.

(ČTK)
Foto: FN Hradec Králové