Neděle

14. dubna 2024

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Online sčítání v našem kraji: Nejaktivnější jsou Říčky v Orlických horách

23. 4. 2021

page.Name
Český statistický úřad dosud obdržel celkem 3,4 milionu elektronických sčítacích formulářů. Přímo za Královéhradecký kraj téměř 165 tisíc. Online se tedy sečetlo už přibližně 330 tisíc obyvatel kraje. Nejaktivnější obcí jsou Říčky v Orlických horách v okrese Rychnov nad Kněžnou.

Během čtyř týdnů se v Česku elektronicky sečetlo už zhruba 6,8 milionu osob. Od minulé soboty má navíc každý možnost si vybrat, jestli se sečte online, nebo prostřednictvím papírového formuláře. Listinné formuláře roznášejí sčítací komisaři a vyzvednout si je lze i na kontaktních místech sčítání, které jsou na 42 vybraných pobočkách České pošty v Královéhradeckém kraji a na Krajské správě Českého statistického úřadu (ČSÚ) v Hradci Králové.

Z údajů o počtu odeslaných elektronických sčítacích formulářů na 100 bytů za každou obec vyplývá, jaké je zapojení jednotlivých obcí do online sčítání. „Na předních místech se pohybují malé obce. Mezi nimi jsou nejaktivnější Říčky v Orlických horách, Červená Hora a Vysoký Újezd. U obcí, ve kterých bylo identifikováno více než 500 bytů, jsou na prvních pozicích Valdice, Častolovice a Vysoká nad Labem. V kategorii, kterou představují obce s více než 3 000 byty, v online sčítání vynikají tři největší města kraje, Trutnov, Hradec Králové a Náchod,“ upřesňuje 1. místopředsedkyně ČSÚ Eva Krumpová.

Na opačné straně žebříčku je Sedliště, Staré Smrkovice a Špindlerův Mlýn. Obce se zaměřením na turistický ruch, s významným podílem krátkodobě pronajímaných bytů či chatové oblasti mohou vykazovat nižší hodnoty odeslaných formulářů na 100 bytů, a to kvůli vyššímu počtu neobydlených bytů. Nemusí to však znamenat slabší zájem o online sčítání u obyvatel, kteří v těchto obcích žijí.

Sčítání končí 11. května. Do tohoto data je nezbytné odeslat elektronický nebo listinný formulář.

(tz ČSÚ; jš)
Foto: www.scitani.cz